TSA i Andrzej Nowak na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
TSA i Andrzej Nowak na Trójkowej scenie [POSŁUCHAJ]
TSA na scenie w 1998 rokuFoto: PAP / Stefan Kraszewski

Niepodrabialne brzmienie gitary zmarłego 4 stycznia Andrzeja Nowaka można było usłyszeć w niedzielny wieczór w Trójce. Zaprezentowaliśmy nagranie koncertu zespołu TSA, który zagrał w studiu im. Agnieszki Osieckiej w 1998 roku. 

Andrzej Nowak był jednym ze współzałożycieli TSA i podstawowym muzykiem grupy w okresie jej największej świetności. To właśnie z nim w składzie zespół nagrał takie niezapomniane przeboje, jak "51", "Trzy zapałki", "Heavy metal świat", "Kocica" czy "Ty, on, ja". Jego gitarowe solówki ozdabiały albumy "TSA" (1983) i "Heavy Metal World" (1984), zaliczane do klasyki polskiej muzyki rockowej.

W ostatnich dekadach grupa przeżywała duże roszady w składzie, przez pewien czas działały nawet dwa zespoły pod szyldem TSA. Dla wiernych fanów, pamiętających wczesne dokonania opolskiej formacji, Nowak był jednak nieodłącznym ogniwem legendy rodzimego heavy metalu. Gitarzysta brał udział również w nagraniu ostatniej studyjnej płyty TSA, "Proceder" z 2004 roku.

Podczas ubiegłorocznego festiwalu w Jarocinie zespół powrócił na scenę w starym składzie, w którym oprócz Nowaka znaleźli się również: wokalista Marek Piekarczyk, gitarzysta Stefan Machel, perkusista Zbigniew Kraszewski i basista Paweł Mąciwoda. Ten ostatni – od kilkunastu lat grający w grupie Scorpions – był członkiem TSA w latach 1998-1999.

Czytaj także:

Na kolejne koncerty z udziałem Andrzeja Nowaka niestety nie ma już szans. Honorując pamięć zmarłego w wieku 62 lat gitarzysty, Trójka przypomniała jego występ wraz z grupą TSA na scenie im. Agnieszki Osieckiej w 1998 roku.


Posłuchaj

48:36
Archiwalny koncert TSA w Trójce (Koncert w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Na retransmisję koncertu zespołu TSA zaprosiliśmy w niedzielę, 9 stycznia, o godz. 19.05. 

Polecane