Andrzej Nowak w "Naszej tonacji"

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Andrzej Nowak w "Naszej tonacji"
Andrzej NowakFoto: PAP/Artur Reszko

– Witam serdecznie, ale z wielkim smutkiem w sercu. Ta informacja dotarła do nas wczoraj i było to duże zaskoczenie: Andrzej Nowak niestety zmarł po długiej chorobie. W związku z tym dzisiejsza "Nasza tonacja" poświęcona będzie wyłącznie temu artyście – rozpoczął program Michał Kirmuć.

Andrzej Nowak był jedną z najważniejszych postaci, jeśli chodzi o gitarzystów na polskiej scenie muzycznej. Urodził się w 1959 roku w Opolu i tam, w 1979 roku, wraz z basistą Tomaszem „Whatforem” Zatwarnickim założyli legendarną grupę TSA (skrót od "Tajne Stowarzyszenie Abstynentów"), z którą, z kilkoma przerwami był związany do końca życia. "Trzy zapałki", "Heavy metal świat", "51", "Chodzą ludzie", "Kocica" to bodaj najbardziej znane utwory grupy, choć oczywiście fani mogliby wymienić ich dużo więcej.

W latach 80. grał z Tadeuszem Nalepą i Martyną Jakubowicz. Wtedy też Zbigniew Hołdys zaprosił go do udziału w legendarnych sesjach nagraniowych, które zaowocowały dwupłytowym albumem "I Cing".

W 1999 roku założył grupę Złe Psy, której nazwa nawiązywała do przydomka "bad dog" (zły pies), którym nazywano go podczas pobytu i występów w Stanach Zjednoczonych. To także odniesienie do zamiłowania artysty do psów, a konkretnie amerykańskich pitbulterierów, których hodowlę prowadził przez wiele lat.

Dyskografia Andrzeja Nowaka obejmuje kilkadziesiąt tytułów. – Szkoda, że w czasie tego programu nie damy rady przedstawić wszystkich twarzy artysty – stwierdził Michał Kirmuć. Ale na pewno do jego nagrań często będzie wracał.

Lista utworów

 1. TSA – Trzy zapałki (29.09.1982, Riviera-Remont, Warszawa)
 2. ZŁE PSY – Zły pies
 3. ANDRZEJ NOWAK, AGNIESZKA KURAL, DARIUSZ KOZAKIEWICZ, JAN BORYSEWICZ, MICHAŁ BEREŹNICKI, ANTYMOS – Jodyna (17.12.2019, Warszawa, Studio Muzyczne Polskiego Radia SA im. Agnieszki Osieckiej)
 4. I CHING – Kołysanka dla misiaków
 5. TSA – Alien
 6. TADEUSZ NALEPA Musisz kłamstwem karmić ich
 7. ANDRZEJ NOWAK, AGNIESZKA KURAL, DARIUSZ KOZAKIEWICZ, JAN BORYSEWICZ, MICHAŁ BEREŹNICKI, ANTYMOS – Graj Andrzej, graj (17.12.2019, Warszawa, Studio Muzyczne Polskiego Radia SA im. Agnieszki Osieckiej)
 8. TSA – 51

Posłuchaj

50:27
Michał Kirmuć wspomina Andrzeja Nowaka (Nasza tonacja/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Zły pies/YouTube Złe Psy – temat


***

Tytuł audycji: Nasza tonacja
Prowadzi: Michał Kirmuć
Data emisji: 5.01.2022
Godzina emisji: 12.07

pr

Polecane