Ludzie i świat za 20 lat. Wystawa "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ludzie i świat za 20 lat. Wystawa "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik
zdjecie ilustracyjne Foto: shutterstock.com

Czy możemy zaufać autonomicznemu samochodowi? Czy maszyna jest zdolna do stworzenia dzieła sztuki? Jaki postęp medycyna może zrobić w ciągu najbliższych 20 lat? W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie można oglądać wystawę "Przyszłość jest dziś". Pomaga ona poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata i odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące przyszłości. 

  • W Centrum Nauki Kopernik w Warszawie jest dostępna wystawa "Przyszłość jest dziś". Zebrane na niej eksponaty pomagają poznać i zrozumieć wyzwania współczesnego świata oraz odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące przyszłości. 
  • Wystawa "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie składa się z trzech udostępnianych kolejno części: "Cyfrowy mózg?", "Misja Ziemia" i "Człowiek 2.0".

"Przyszłość jest dziś", czyli człowiek i sztuczna inteligencja

Wystawa "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie składa się z trzech udostępnianych kolejno części. Od 5 listopada zeszłego roku można zwiedzać pierwszą część wystawy zatytułowaną "Cyfrowy mózg?". Jak podkreśla rzecznik CNK Katarzyna Nowicka, znak zapytania na końcu ma tu duże znaczenie. – To głównie my zadajemy pytania, a odpowiedzi na nie zwiedzający muszą poszukać sami  często w sobie i w swoim otoczeniu oraz eksperymentując przy eksponatach – mówi gość Marty Piaseckiej.

Na wystawie "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik można zobaczyć eksponaty, które skłaniają do refleksji o granicach zaufania, prywatności, intymności, poczucia bezpieczeństwa, a także o nowych definicjach sztuki i kreatywności. W skrócie – wszystkich sferach życia, w które ingeruje sztuczna inteligencja.

– Jednym z naszych eksponatów jest autonomiczny samochód, który naprawdę jest gotów do tego, żeby jeździć, autonomicznie poruszać się po drodze. Możemy siedzieć tyłem do kierownicy lub na tylnym siedzeniu i przemieszczać się, ufając kierowcy, który jest sztuczną inteligencją – opisuje Katarzyna Nowicka.

Posłuchaj

4:29
Wystawa "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Rzecznik CNK Katarzyna Nowicka gościem Trójki cz. 1 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

5:29
Wystawa "Przyszłość jest dziś" w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Rzecznik CNK Katarzyna Nowicka gościem Trójki cz. 2 (Trójka przed Południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Misja Ziemia" i "Człowiek 2.0"

Kolejne części wystawy "Przyszłość jest dziś" w CNK to "Misja Ziemia" – moduł poświęcony wyobrażeniom o przyszłym świecie oraz "Człowiek 2.0" – skupiona na postępie medycyny i cyborgizacji. Wszystkie części nie tylko ukazują różne rozwiązania technologiczne, ale też zachęcają do spojrzenia na nie w sposób krytyczny i… do zabawy.

– Nie jest to wyłącznie poważna wystawa, z której wyjdziemy zadumani i załamani. Wręcz przeciwnie – ona daje nadzieję i pokazuje różne rozwiązania. Pokazuje, że scenariusze przyszłości nie muszą być wcale dramatyczne – mówiła w "Trójce przed południem" Katarzyna Nowicka.

"Przyszłość jest dziś" - nowa wystawa Centrum Nauki Kopernik/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Katarzyna Nowicka (rzecznik prasowy Centrum Nauki Kopernik)
Data emisji: 05.01.2022
Godziny emisji: 11.15, 11.23

kr

 

Polecane