Dwukołowa pasja historyczna. Reportaż "Rowery Mariana" [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwukołowa pasja historyczna. Reportaż "Rowery Mariana" [POSŁUCHAJ]
Rowerową pasją Marian Marek zaraził nie tylko swoją rodzinę Foto: Shutterstock.com/Lucian Marian

Marian Marek ma jedną z największych kolekcji zabytkowych rowerów w Polsce. Na swoim podwórku, w Dziewkowicach na Opolszczyźnie, urządził prywatne muzeum.

Żeby je pozwiedzać, trzeba się wcześniej umówić przez profil na Facebooku i koniecznie zarezerwować minimum trzy godziny, bo jak pan Marian zacznie opowiadać o rowerach

Najstarsze jednoślady z kolekcji pana Mariana pochodzą z XIX wieku i – jak się okazuje – są we wszystko wyposażone. Jest on też w posiadaniu najstarszego roweru z Polski z 1899 roku.

 To Ormonde z warszawskiej manufaktury. Ma wielką zębatkę, z 68 zębami z przodu, jest ona bardzo nowoczesna, bo zęby mają pół cala, jak we współczesnych rowerach. Do tego hamulec Liberty umożliwiający hamowanie tylnym kołem  opowiada właściciel kolekcji.

– Zaczęło się od starych aut na podwórku – wspomina jego syn. – Zamiast w piaskownicy bawiłem się antykami, biegałem wokół samochodów. Potem były motocykle, na których jeździłem jako 10-latek. Tata zmieniał biegi, ja machałem kierownicą – dodaje.

Pan Marian zawsze w tym, co robił, chciał być najlepszy, numer 1. Dlatego zrezygnował z motocykli, znalazł niszę w starych rowerach, zaczął je zbierać i tak trwa to do dziś.


Posłuchaj

12:13
Rowery Mariana (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Włożyliśmy w to wiele wolnego czasu. Tata to nasz guru, załatwia wszystko, ja z młodszym bratem jesteśmy takimi mechanikami, a mama dba o stronę estetyczną, pomaga opisywać naszą aktywność, wrzuca zdjęcia na Facebooka  dodaje syn pana Mariana.

Kultowe rowery w garażu. Pozytywnie zakręcony kolekcjoner / TVP3 Opole

Zobacz także:

***

Tytuł reportażu: Rowery Mariana
Autorka reportażu: Agnieszka Pospiszyl
Data emisji: 4.01.2022
Godzina emisji: 18.40

mk

Polecane