W świecie darmowych legalnych lektur. W bibliotece internetowej "Wolne lektury"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W świecie darmowych legalnych lektur. W bibliotece internetowej "Wolne lektury"
– "Wolne lektury" to największa polska biblioteka internetowa – można znaleźć w niej książki, które są w domenie publicznej, ale także książki publikowane na wolnych licencjach, których autorzy sami zdecydowali, że mają być udostępnione za darmo – mówił w Trójce Jarosław LipszycFoto: shutterstock.com

"Wolne lektury" to biblioteka wyjątkowa – jest czynna przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu i możemy z niej korzystać, gdziekolwiek się znajdujemy. Projekt internetowy prowadzony przez Fundację "Nowoczesna Polska" zebrał na swojej stronie 5925 utworów literackich w postaci e-booków i audiobooków. Wiele nowych pozycji dołączyło do tego grona wraz z nadejściem nowego roku.

  •  "Wolne lektury" to największa polska biblioteka internetowa – można znaleźć w niej książki, które przeszły do domeny publicznej oraz te publikowane na wolnych licencjach.
  • Każdego roku 1 stycznia uwalniane są prawa autorskie do utworów, których twórcy zmarli 70 lat wcześniej.  Najważniejszym autorem, który przeszedł do domeny publicznej w 2022 roku, jest zmarły w 1951 roku Tadeusz Borowski.
  • Każda książka na stronie projektu "Wolne lektury" przeszła proces digitalizacji, która polega na m.in. przepuszczeniu jej przez system rozpoznawania tekstu, uwspółcześnieniu pisowni i redakcji językowej oraz geotagowaniu.

"Wolne lektury" – największa biblioteka internetowa

Każdego roku 1 stycznia uwalniane są prawa autorskie do utworów, których twórcy zmarli 70 lat wcześniej – jest to jedna z podstawowych przesłanek przejścia utworu do domeny publicznej. Fundacja "Nowoczesna Polska" i jej projekt "Wolne lektury" wykorzystuje tę okazję, digitalizując i umieszczając legalnie na stronie lektury niezliczonych autorów, by obniżać bariery dostępu do ciekawych książek, zachęcić do czytania i odkrywania nowych twórców.

– "Wolne lektury" to największa polska biblioteka internetowa – można znaleźć w niej książki, które są w domenie publicznej, ale także książki publikowane na wolnych licencjach, których autorzy sami zdecydowali, że mają być udostępnione za darmo – mówi w audycji "Trójka przed południem" prezes Fundacji "Nowoczesna Polska" Jarosław Lipszyc. – Co roku sprawdzamy, jakie są najważniejsze utwory, które przeszły do domeny publicznej. Co do niektórych, przygotowujemy się wcześniej, żeby opublikować je 1 stycznia – dodaje.

Najważniejszym autorem, który przeszedł do domeny publicznej w 2022 roku, jest zmarły w 1951 roku Tadeusz Borowski. – W sylwestra dokładnie o północy opublikowaliśmy dwa opowiadania "Proszę państwa do gazu" i "Ludzie, którzy szli". W tym roku opublikujemy jeszcze całą książkę Borowskiego "Pożegnanie z Marią" – zapowiada gość Katarzyny Cygler.  

Posłuchaj

6:28
Projekt "Wolne lektury" – największa biblioteka z bezpłatnymi książkami w wersji online. Jarosław Lipszyc i Robert Drózd gośćmi Trójki, cz. 1 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Posłuchaj

8:33
Projekt "Wolne lektury" – największa biblioteka z bezpłatnymi książkami w wersji online. Jarosław Lipszyc i Robert Drózd gośćmi Trójki, cz. 2 (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na czym polega digitalizacja utworów literackich?

By książka, która przeszła do domeny publicznej, mogła w legalnej i darmowej wersji wylądować w internecie, musi przejść proces digitalizacji. Jak zaznacza Jarosław Lipszyc, proces digitalizacji to coś znacznie trudniejszego niż skanowanie kolejnych stron i umieszczanie ich online. Digitalizację w wydaniu projektu "Wolnych lektur" porównuje wręcz do procesu wznowienia książki.

– W "Wolnych lekturach", które są biblioteką edukacyjną, tak naprawdę robimy zupełnie nowe edycje książek. Nie tylko skanujemy stare egzemplarze, ale następnie przepuszczamy je przez system rozpoznawania tekstu. Później uwspółcześniamy pisownię i redakcję językową, dopasowując je do aktualnie obowiązującej normy. Potem robimy przypisy, które w wydaniach edukacyjnych muszą być niesłychanie rozbudowane. Do "Ogniem i mieczem" zrobiliśmy 4 tys. przypisów. – zaskakuje Jarosław Lipszyc. – Następnie dodajemy motywy literackie  to narzędzie, które wspomaga uczenie. Dodajemy też geotagowanie, czyli system, który pokazuje na mapie opisywane w książce miejsca. Mamy dużo dodatkowych narzędzi, które pomagają zrozumieć tekst i osadzić go w kontekście – opisuje prezes Fundacji "Nowoczesna Polska".

Wolne Lektury to darmowa biblioteka pełna e-książek dla Ciebie | Pomóż nam dalej działać/Wolne LekturyProjekt "Radiobook"

Radiobook, czyli audiobooki Polskiego Radia

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród nich znajdą się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i na Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników. 

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Goście: Jarosław Lipszyc (prezes Fundacji "Nowoczesna Polska" prowadzącej projekt "Wolne lektury"), Robert Drózd (blog Świat Czytników)
Data emisji: 4.01.2022
Godziny emisji: 9.27, 9.38

kr

 

Polecane