Ina Benita. Życie po życiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ina Benita. Życie po życiu
Ina Benita w 1939 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

"Los jest bezkonkurencyjnym scenarzystą" – mawiał słynny reporter Krzysztof Kąkolewski. Jego słowa potwierdza biografia Iny Benity, jednej z najwybitniejszych gwiazd polskiej kinematografii II Rzeczpospolitej. Kolejne wątki z życia artystki odkrywamy wiele lat po jej śmierci.

  • Ina Benita przyszła na świat jako Inna Florow-Bułhak w Kijowie 1 marca 1912 roku. Była gwiazdą polskiego kina przedwojennego. Specjalizowała się w rolach zepsutych luksusem i powodzeniem femme fatale.
  • W Polsce po raz ostatni widziano ją podczas Powstania Warszawskiego, gdy schodziła do kanałów. Przez wiele następnych lat panowało przekonanie, że Ina Benita zginęła w okupowanej Warszawie. Prawda okazała się zupełnie inna.
  • Powojenne losy Iny Benity opisał dziennikarz, publicysta i pisarz Marek Teler w biograficznej książce "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci". Za kilka miesięcy będzie miał premierę film dokumentalny poświęcony gwieździe kina "Ina Benita – dwa życia". Za jego reżyserię odpowiada Jacek Papis.

Ina Benita – urwana biografia filmowej femme fatale

Ina Benita przyszła na świat jako Inna Florow-Bułhak w Kijowie 1 marca 1912 roku. Jako ośmiolatka przyjechała do Polski, do której jej rodzina uciekła przed ofensywą bolszewicką. Jako aktorka zadebiutowała w 1932 roku – wcieliła się wtedy w główną rolę dziedziczki Reni w filmie "Puszcza" Ryszarda Biskego. Specjalizowała się w rolach zepsutych luksusem i powodzeniem femme fatale – właśnie takie postaci zagrała w "Ludziach Wisły" Aleksandra Forda i "Czarnych diamentach" Jerzego Gabryelskiego. 


Posłuchaj

48:29
Ina Benita i jej powojenne losy. Marek Teler i Jacek Papis gośćmi Trójki (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W Polsce po raz ostatni widziano ją podczas Powstania Warszawskiego, gdy schodziła do kanałów z kilkumiesięcznym dzieckiem na rękach. Przez wiele następnych lat panowało przekonanie o tym, że wówczas 32-letnia Ina Benita zginęła w okupowanej Warszawie. Prawda okazała się zupełnie inna. Życie po życiu Iny Benity odkrył Marek Teler, dziennikarz, publicysta, pisarz i autor biograficznej książki "Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci".

– Po kilku miesiącach od momentu, w którym zainteresowałem się Iną Benitą, znalazłem komentarz wnuka Iny mówiący, że przeżyła, była w Maroku, w Stanach Zjednoczonych. Te informacje potwierdził syn trzeciego męża Iny, Ingo Pasch, który przekazał mi zdjęcia i dokumenty dotyczące powojennych losów Iny Benity. Dzięki tym świadectwom można było uzupełnić jej życiorys – opowiadał gość Klubu Trójki.

W ILUZJONIE: Ina Benita (część 1)/Telewizja Kino Polska

Liczne przeprowadzki i osobiste tragedie

Z dokumentów udostępnionych w 2018 roku przez rodzinę Paschów wynika, że pod koniec wojny Ina Benita wyjechała do Hohegeiß w zachodnich Niemczech razem z synem Tadeuszem Michałem i Hansem Georgiem Paschem, który wkrótce został jej mężem i którego nazwisko przyjęła. 15 listopada 1945 roku Hans Georg Pasch został zamordowany, wobec czego latem 1946 aktorka zdecydowała się opuścić Niemcy.

Według informacji udostępnionych w lutym 2019 roku przez rodzinę Scudderów ze Stanów Zjednoczonych Ina Benita z Niemiec przeprowadziła się do Francji. Mieszkała w Nicei i Cannes, gdzie pracowała jako tancerka i śpiewaczka w barach oraz nocnych klubach. Ze względu na trudną sytuację finansową w 1949 roku oddała syna na wychowanie do szkoły klasztornej, gdzie spędził on trzy kolejne lata. W tym samym czasie Ina Benita zaczęła spotykać się Amerykaninem Lloydem Fraserem Scudderem, któremu rok później urodziła syna. W 1951 roku wyjechała razem z dziećmi do Algierii, gdzie przebywał jej ukochany, a później do Maroka. 10 lipca 1954 roku Ina Benita wzięła ślub z Lloydem Scudderem w Casablance. W 1960 roku rodzina przeniosła się do USA.

Ina Benita, już jako Ina Scudder, mieszkała kolejno w Albuquerque w Nowym Meksyku, Dayton w Ohio i ostatecznie w Middletown. Po śmierci męża w 1964 roku trudniła się sprzątaniem, a także malowała obrazy. Ina Benita zmarła 9 września 1984 roku w Mechanicsburgu na raka płuc. Pochowano ją na cmentarzu w Middletown. Zatarła po sobie wszelki ślad: nawet synom i wnukom nie powiedziała, że była gwiazdą filmową.

Film "Ina Benita – dwa życia". W poszukiwaniu prawdy

W fazie powstawania jest film dokumentalny o Inie Benicie i jej powojennych losach. Reżyserii podjął się Jacek Papis. – To było śledztwo w poszukiwaniu prawdy o Inie Benicie. Razem z Markiem Telerem wybraliśmy się do Rhumspringe, czyli do miejsca, gdzie, jak się okazało, Ina Benita znalazła się tuż po wojnie i gdzie jej ślad znów się urwał. Zdjęcia powstawały też m.in. w Stanach Zjednoczonych, gdzie filmowaliśmy odnalezioną rodzinę Iny Benity – zdradził filmowiec. 

Film dokumentalny poświęcony przedwojennej gwieździe kina będzie nosił tytuł "Ina Benita – dwa życia". Jego premiery możemy spodziewać się w ciągu kilku miesięcy.

Rozmowa z Markiem Telerem/Histmag.org - łączy nas historia!

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Gość: Marek Teler (dziennikarz, publicysta, pisarz), Jacek Papis (reżyser, scenarzysta)
Data emisji: 04.01.2022
Godzina emisji: 21.10

kr

Polecane