Freeride, czyli jazda wysokich lotów. Mistrzyni Zuza Witych gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Freeride, czyli jazda wysokich lotów. Mistrzyni Zuza Witych gościem Trójki
Zuza Witych swoją przygodę z narciarstwem freestylowym zaczęła w wieku 18 lat. Dziś chce motywować młodszych, głównie dziewczyny by rozpoczęły przygodę z tym sportem. Foto: Bartek Pawlikowski

Freeride World Tour to najbardziej prestiżowe zawody w narciarstwie pozatrasowym, a zwycięstwo w nich można porównać ze zdobyciem Pucharu Świata. Do walki stanęło 10 najlepszych zawodniczek z całego świata, w tym Zuza Witych, która przyjechała do szwajcarskiego Verbier jako debiutantka i zajęła… trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej! – Jeszcze trzy lub cztery lata temu oglądałam te zawody jako kibic, marząc o tym, że kiedyś być może mi się uda – wspominała narciarka w audycji "Sportowa Trójka pod księżycem. 

  • Freeride to odmiana narciarstwa polegająca na jeździe poza trasą i po nieprzygotowanych stokach.
  • Zawody Freeride World Tour, czyli freeride'owy Puchar Świata odbywają się od 2008 roku. Zuzanna Witych jako pierwsza w historii zawodniczka z Polski wygrała w trzeciej w tym sezonie edycji zawodów Freeride World Tour i znalazła się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej.
  • Zuza Witych zaczęła uprawiać freeride dopiero jako 19-latka, gdy przeprowadziła się do szwajcarskiego Grenoble. Zanim związała swoją przyszłość z narciarstwem, próbowała swoich sił jako lekkoatletka

Czym jest freeride w narciarstwie?

Narciarstwo to szeroka dyscyplina sportu, obejmująca wiele różnych odmian, gdzie każda wymaga innych umiejętności i sprzętu. Jedną z tych odmian jest freeride, czyli jazda poza trasą i po nieprzygotowanych stokach. Chcący uprawiać freeride powinni przygotować się na zjazdy po stromym stoku z wykorzystaniem naturalnie występujących górskich przeszkód.

Zawody Freeride World Tour, czyli freeride'owy Puchar Świata odbywają się od 2008 roku. Zawodnicy startują tam w czterech kategoriach – snowboard mężczyzn i kobiet oraz narciarstwo mężczyzn i kobiet. Co ciekawe, nie mogą oni wcześniej wypróbować trasy, na której później będą walczyć. Pozostaje im tylko obserwować, jak na wyznaczonym kursie radzą sobie rywale.

Posłuchaj

1:54:44
Zuzanna Witych o wygranej na Freeride World Tour i sportowej przeszłości (Sportowa Trójka pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Zuza Witych na Freeride World Tour

Tegoroczny sezon był debiutem Zuzanny Witych, co nie przeszkodziło jej w osiągnięciu sukcesu. Jako pierwsza zawodniczka z Polski wygrała w trzeciej w tym sezonie edycji zawodów Freeride World Tour i znalazła się na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej. Po zwycięstwie w austriackim Fieberbrunn Zuza Witych zaczęła uchodzić za wschodzącą gwiazdę freeride'u.

– Jeszcze trzy lub cztery lata temu oglądałam te zawody jako kibic, marząc o tym, że kiedyś być może mi się uda. To jest absolutnie szczytem marzeń – mówiła Zuza Witych w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim i Dariuszem Urbanowiczem.

– Nie do końca poradziłam sobie z presją w pierwszych startach. Starałam się to przepracować, przygotować się psychicznie. Postanowiłam myśleć, że nie mam nic do stracenia. Udało mi się myśleć tylko o moim przejeździe, a nie o tym wszystkim, co rozgrywa się wokół. Nie oglądałam też, co robią pozostałe dziewczyny – opowiadała narciarka.

Zuza Witych Fot. Bartek Pawlikowski Zuza Witych Fot. Bartek Pawlikowski

Zuza Witych – narciarka i lekkoaletka

Zuza Witych, choć z nartami miała do czynienia już od dziecka, zaczęła uprawiać freeride dopiero jako 19-latka, gdy przeprowadziła się do szwajcarskiego Grenoble. Zanim jednak związała swoją przyszłość z narciarstwem, próbowała swoich sił jako lekkoatletka – uprawiała sprint, skok w dal i biegi przez płotki. – Jestem ogromnie wdzięczna za tę przygodę. Dało mi to podstawę ogólnorozwojową do wszystkich sportów – podkreśliła.

FWT21 Stop #3 Fieberbrunn | Zuzanna Witych Winning Run/Freeride World Tour

***

Tytuł audycji: Sportowa Trójka pod Księżycem
Prowadzą: Krzysztof ŁoniewskiDariusz Urbanowicz
Gość: Zuzana Witych (narciarka)
Data emisji: 10.11.2021
Godzina emisji: 0.05

kr

Polecane