Kresy kryminalne i historyczne w powieści "Aligator w Wilnie" Piotra Jezierskiego

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kresy kryminalne i historyczne w powieści "Aligator w Wilnie" Piotra Jezierskiego
Piotr Jezierski zaznaczył, że ma nadzieję, iż "to będzie zalążek większej serii, gdzie bohaterka ruszy także na Ukrainę czy na Białoruś"Foto: Facebook.com/kwmag

Alina, szesnastolatka z Warszawy, która po raz pierwszy odwiedza Wilno, trafia na trop znaleziska z lat 30. XX wieku – tak rozpoczynają się przygody opisane w kryminale przygodowym dla młodzieży "Aligator w Wilnie" Piotra Jezierskiego. Powieść to nie tylko okazja do rozwiązania kryminalnej zagadki, ale też zapoznania się z historią Wilna i Kresów. 

  • "Aligator w WilniePiotra Jezierskiego to przygodowy kryminał z historią Wileńszczyzny w tle. Główną bohaterką powieści jest Alina – szesnastolatka z Warszawy, która podczas swojej pierwszej wizyty w Wilnie trafia na trop znaleziska z lat 30. XX wieku.
  • Piotr Jezierski w rozmowie z Magdaleną Złotnicką zdradził, w jaki sposób zbierał materiały do powieści. – Pierwsze były spacery po Wilnie, gdzie zaglądałem do miejsc i oglądałem różne zabytki, a potem o nich czytałem. Podstawą były jednak przedwojenne książki o Wilnie – mówił.
  • Powieść "Aligator w Wilnie" dofinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą". Książki nie można kupić – można ją tylko dostać.

"Aligator w Wilnie" – kryminalna zagadka w historycznym mieście

"Aligator w Wilnie" Piotra Jezierskiego to przygodowy kryminał z historią Wileńszczyzny w tle. Główną bohaterką powieści jest szesnastoletnia Alina, w której ręce trafia list napisany w latach 30. przez Witka, jej rówieśnika. W korespondencji młody wilnianin informuje pewnego szwajcarskiego inżyniera o tym, że wszedł w posiadanie tajemniczego klucza wyjętego z grobu Barbary Radziwiłłówny. Alina wraz z ojcem i grupą przyjaciół ruszają tropem zagadkowego klucza, jednak na ich drodze staje pewna działająca od wielu lat organizacja mafijna.

Autor powieści "Aligator w Wilnie" zafascynował się Wilnem i Kresami, gdy był niewiele młodszy od wykreowanej przez siebie bohaterki, bo w wieku 14 lat. – Mój ojciec pracował na Białorusi, jeździłem tam na wakacje. Odwiedzałem historyczne miasta, zabytki historycznie należące do Polski. Tak pokochałem Kresy – wspominał w audycji "Trójka literacka"


Posłuchaj

36:05
Kryminalna podróż do Wilna lat 30. w powieści "Aligator w Wilnie". Piotr Jezierski gościem Trójki (Trójka literacka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pomiędzy Wilnem współczesnym i historycznym

Wilno w książce Jezierskiego to miejsce pomiędzy Wilnem współczesnym i historycznym. Autor cofa się do lat 30., kiedy miała miejsce Wielka Powódź, ale ogląda też miasto oczami współczesnej nastolatki z Warszawy.  To, co widzi bohaterka, starałem się wpleść w akcję. Starałem się, żeby te opowieści nie były nudne – mówił Piotr Jezierski, który w rozmowie z Magdaleną Złotnicką zdradził także, w jaki sposób zbierał materiały do powieści. – Pierwsze były spacery po Wilnie, gdzie zaglądałem do miejsc i oglądałem różne zabytki, a potem o nich czytałem. Podstawą były jednak przedwojenne książki o Winie. Znalazłem kilka przedwojennych przewodników i przeglądając je, odnalazłem te fragmenty historii, które mnie zainteresowały i które postanowiłem wpleść do swojej opowieści.

"Aligator w Wilnie", Piotr Jezierski Fot. mat. promocyjne "Aligator w Wilnie", Piotr Jezierski Fot. mat. promocyjne

Przybliżyć historię Wilna

Powieść "Aligator w Wilnie" została napisana głównie z myślą o nastoletnich odbiorcach. Autor podczas rozmowy z Magdaleną Złotnicką nie krył, że silnie inspirował się cyklem Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik". Młodzież nie jest jednak jedynym adresatem.

 Miałem zamysł, by przybliżyć Wilno Polakom z kraju, jak również Polakom żyjącym na Wschodzie  na Ukrainie, na Białorusi, w Czechach – wymieniał Piotr Jezierski. – Marzy mi się seria książek, w których będę pokazywać środowisko kresowych Polaków i zabytki polskie na Kresach, przypominać o nich, zachęcać do odwiedzenia tych miejsc – wyjawił.

Powieść "Aligator w Wilnieto projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą". Co ważne, książki nie można kupić – można ją tylko dostać. Tych, którzy chcą zapoznać się z losami Aliny, autor prosi o kontakt z Fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie".

***

Tytuł audycji: Trójka literacka
Prowadzi: Magdalena Złotnicka
Gość: Piotr Jezierski (pisarz, dziennikarz, kulturoznawca)
Data emisji: 02.01.2022
Godzina emisji: 13.06

kr


Polecane