Z nadzieją patrzeć w przyszłość? Naucz się optymistycznego myślenia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Z nadzieją patrzeć w przyszłość? Naucz się optymistycznego myślenia
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

U progu nowego roku podejmujemy postanowienia i planujemy zmiany. To moment przełomowy dla wielu z nas. Dla części wiąże się on jednak ze stresem i obawą, że nie uda nam się podołać nowym założeniom. Jak usłyszeliśmy w audycji "Leniwe przedpołudnie", pomóc może w tym pozytywne myślenie i wiara, że ze wszystkim sobie poradzimy. Jak przekonywała gość Anny Popek, to szczególnie ważne w czasie pandemii.

– Jestem osobą, która zawsze starała się mieć szklankę do połowy pełną. Kierowałam się zasadą, że jeśli czegoś chcę i w to uwierzę, to zawsze mam pięćdziesiąt procent szans na to, że mi się uda. Wiadomo, że niektóre działania kończą się powodzeniem, a inne nie. Jeśli jednak nie spróbujemy, na pewno nie osiągniemy celu – mówiła w Trójce Aleksandra Ciejek, dziennikarka, aktorka, entuzjastka pozytywnego myślenia.

Dlaczego trudno nam podchodzić do życia z optymizmem?

– Na to pytanie odpowiem naukowo. Studiuję psychologię pozytywną w praktyce. Naukowcy zbadali poziom naszego optymizmu. Okazuje się, że dziedziczymy go w pięćdziesięciu procentach. To, jak podchodzimy do życia oraz czy widzimy jego jasne strony, zależy od naszych genów. W dziesięciu procentach wpływa na nas środowisko, w jakim przebywamy i rzeczy, które nam się zdarzyły. Co warto podkreślić, aż czterdzieści procent zależy od nas i tego, jak my sami chcemy postrzegać siebie i świat – przytoczyła gość audycji.

– W sytuacji pandemii nie możemy żyć w wyimaginowany sposób. To może zakończyć się dla nas źle. Podjedziemy do tego taktycznie. Pomimo obostrzeń pozostaje nam cała ogromna sfera życia, w której możemy się realizować. Możemy czytać książki, mamy telefony i komunikatory. Ja staram się właśnie w ten sposób pić kawę z moimi przyjaciółkami. O umówionej godzinie dzwonimy do siebie i wypijamy razem telefoniczną kawę, rozmawiając. To wszystko bez potrzeby wychodzenia do kawiarni czy restauracji. Podobnie jest z pielęgnowaniem związku. Mimo trudnych czasów nie zaniedbujmy go. Zróbmy sobie randkę z mężem, ubierzmy się inaczej i zapalmy świecę w salonie. Niech będzie inaczej, a my miejmy w głowie, że jesteśmy tylko dla siebie – zachęcała


Posłuchaj

50:33
Jak nauczyć się pozytywnego myślenia i optymistycznie patrzeć w przyszłość? (Leniwe przedpołudnie/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pandemia a pozytywne myślenie 

– Czas, w którym jesteśmy, mimo że trudny, daje nam możliwości do innych rzeczy. Wielu z nas pracuje zdalnie lub hybrydowo. Mamy więcej czasu do spędzania w domu. Możemy ze sobą rozmawiać, być w swoim towarzystwie i nacieszyć się własnym domem. Warto wykorzystać ten czas na swoje pasje. Internet daje przecież ogromne możliwości. Możemy słuchać wspaniałych wykładów, oglądać i dyskutować. Nie czekajmy, aż wszystko się odblokuje, tylko działajmy. Czekanie stresuje nas najbardziej i mocno ogranicza, również w optymizmie – podkreśliła Aleksandra Ciejek.

Czytaj także:

Żeby się chciało chcieć

 Zacznijmy od drobnych przyjemności. Jeśli ktoś uwielbia dobrze zjeść, może poszukać wyjątkowych przepisów, na których przygotowanie nigdy nie miał czasu. To samo z książkami. Teraz jest ten moment, by robić rzeczy, które sprawiają nam radość. Zwykle nie jest to jedna rzecz. Czasem jednak mamy styczność z osobami w bardzo trudnej sytuacji. Warto obserwować więc naszych znajomych i przyjaciół. Możemy im wtedy pomóc, chociażby poprzez rozmowy telefoniczne. Gdy stan jest bardzo trudny, koniecznie udajmy się do specjalisty. Pomagajmy sobie nawzajem, to najważniejsze w tym momencie – podsumowała w rozmowie.

Siła pozytywnego myślenia - Sławomir Prusakowski (audio) / Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Ponadto w audycji: 

  • Moda karnawałowa. Rozmowa z Dominiką Zajączkowską, stylistką;
  • Czym jest malarstwo abstrakcyjne? O tym Iga Święcicka, malarka.

***

Tytuł audycji: Leniwe przedpołudnie
Autorka audycji: Anna Popek
Gość: Aleksandra Ciejek (dziennikarka, aktorka, entuzjastka pozytywnego myślenia)
Data emisji: 2.01.2022
Godzina emisji: 10.06

zch

Polecane