Jan Józef Kasprzyk: dbamy o kombatantów i działaczy niepodległościowych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jan Józef Kasprzyk: dbamy o kombatantów i działaczy niepodległościowych
Jan Józef Kasprzyk mówił w Trójce o kombatantach i osobach represjonowanychFoto: twitter.com/@Kombatanci

– Staramy się przywracać godność tym ludziom, którzy przez lata byli zapomniani, ale i stworzyć katalog osób, które w najcięższych czasach walczyły o naszą wolność – mówi w Trójce szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Dzięki mojej aktywności zawodowej miałem zaszczyt poznawać tych, którym zawdzięczamy wolność: kombatantów, weteranów walk o niepodległość, osoby represjonowane. Sam rodzinnie, od wielu pokoleń, jestem wychowany w tradycji niepodległościowej. Mój świętej pamięci tata był żołnierzem Armii Krajowej, więźniem dwóch niemieckich obozów koncentracyjnych i to dzięki niemu poznałem środowisko więźniów najbardziej poszkodowanych przez III Rzeszę – opowiada gość Trójki i podkreśla, że "kombatanci cieszą się, że urzędem kieruje osoba młodsza".

armia krajowa NAC 1200.jpg
Z dziejów Armii Krajowej - dźwięki z Radia Wolna Europa nadawane w latach 1966-1974, dokumentujące historię Polskiego Państwa Podziemnego

Wypełnienie obowiązku

– Staram się dawać energię czterdziestoparolatka, a oni swoją wiedzę i doświadczenie. Świetnie nam się współpracuje, myślimy i czujemy tak samo, a ja tę pracę traktuję jako wypełnienie pewnego zobowiązania wobec pokolenia taty czy dziadków – mówi w Trójce szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Sztafeta pokoleń

– Pragniemy, aby wszystkie uroczystości, które organizujemy, miały charakter pewnego symbolicznego przekazania wartości przez pokolenie, które odchodzi, bo nieubłagane są prawa biologii, pokoleniu młodszemu – zaznacza rozmówca Wojciecha Reszczyńskiego i dodaje, że "spokojnie możemy patrzeć w przyszłość, bo ta sztafeta pokoleń ma charakter realny".


Posłuchaj

48:23
Jan Józef Kasprzyk o wspieraniu kombatantów i osób represjonowanych (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Pomoc i wsparcie

W audycji rozmawiamy o funkcjonowaniu Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, w szczególności o pomocy i wsparciu osób będących pod opieką tej instytucji. Zwracamy uwagę nie tylko na aktywność zawodową Jana Józefa Kasprzyka jako urzędnika, historyka, działacza samorządowego i społecznego (jest też honorowym Komendantem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej i prezesem Związku Piłsudczyków, członkiem Rady Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL), jak również osobą aktywną w sferze działalności dziennikarskiej i artystycznej. Mówimy również o Januszu Zakrzeńskim, który wykonał nieocenioną pracę pedagogiczno-aktorską na rzecz popularyzacji postaci Józefa Piłsudskiego. Mówimy też o spotkaniach z przedstawicielami emigracji niepodległościowej.  

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Wojciech Reszczyński
Gość: Jan Józef Kasprzyk (szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych)
Data emisji: 30.12.2021
Godzina emisji: 21.09

Polecane