"Tęskno mi, Panie". Wystawa w hołdzie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Tęskno mi, Panie". Wystawa w hołdzie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi
Cyprian Kamil Norwid - poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Uznawany za ostatniego z czterech najważniejszych polskich poetów romantycznychFoto: Polona

W Sopocie trwa wystawa zatytułowana "Tęskno mi, Panie", którą przygotowano w hołdzie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Wydarzenie skupia prace inspirowane twórczością poetycką wielkiego romantyka. Na ekspozycję składają się dzieła wykonane w różnorodnych technikach, m.in. prace malarskie, rzeźbiarskie, fotografia oraz rysunek.

– To jest wystawa zbiorowa. Prezentują się na niej zarówno artyści profesjonalni, jak i studenci uniwersytetu trzeciego wieku. W przygotowaniu prac udział wzięły aż trzy pracownie. Tematem jest dowolnie wybrany wiersz Cypriana Kamila Norwida. Pojawia się głównie malarstwo, ale też rysunek, rzeźba i plakat. 26 stycznia zaplanowany został finisaż wystawy. Mamy nadzieję, że będzie bardzo uroczysty – mówiła Rozwita Stern, kuratorka tej wystawy.

Wiersze w hołdzie poecie

– Uczestnictwo w wystawie "Tęskno mi, Panie" było prostą konsekwencją zaproszenia do wzięcia udziału w konkursie w dwusetną rocznicę urodzin Norwida. Temat był konkretny: wiersz, w którym chciałem zawrzeć odpowiedź na przemyślenia dotyczące fortepianu Chopina. Tego, który Norwid obserwował w momencie zniszczenia. Wszystko to spowodowało, że stworzyłem obraz i zgłosiłem się do konkursu. Kolejno zostałem zaproszony do udziału w przygotowaniu następnej wystawy. Napisałem wiersz, na który sam sobie odpowiedziałem za pomocą pracy plastycznej – opowiedział Mariusz Hoffman, jeden z artystów biorących udział w wydarzeniu.

Zobaczyć artystę

– Cenię u Norwida to, że tworzył sztukę poprzez pojęcie symbolu. To epigon romantyzmu, ale wszyscy po nim czerpali z jego twórczości. W jego życiu bliskie jest mi to, że był daleki od skandalizowania, ubarwiania i zabawy sztuką. Dążył do naturalnego i prostego piękna. Ono już wtedy nie było doceniane, podobnie jak dziś. W mojej pracy chciałem pokazać, że Norwid nie jest tylko duchowym, artystycznym medium. Jest rzemieślnikiem, intelektualistą, którego trud powinien być godnie wynagradzany za to, że pomaga nam wszystkim zrozumieć otaczającą rzeczywistość w aspekcie zarówno fizycznym, jak i egzystencjalnym – wyjaśnił.

Posłuchaj

8:10
"Tęskno mi Panie". Wystawa w hołdzie Cyprianowi Kamilowi Norwidowi (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wystawę "Tęskno mi, Panie" można oglądać do końca stycznia.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Rozwita Stern (kurator wystawy), Mariusz Hoffman (jeden z artystów)
Data emisji: 31.12.2021
Godziny emisji: 9.45

zch


Polecane