Sylwester w domu? Spróbuj planszówek!
2021-12-31, 07:12 | aktualizacja 2021-12-31, 15:12
Planszówki są jedną z najchętniej wybieranych atrakcji podczas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół. Dlaczego je pokochaliśmy? W co teraz gramy? Jak gry zmieniały się na przestrzeni lat?
Łatwa dostępność, przejrzyste reguły i walory integracyjne. To zalety planszówek, które coraz częściej goszczą na naszych stołach podczas spotkań towarzyskich. Jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych planszówek na świecie jest "Monopoly". Gra stworzona w 1935 roku w sylwestra obchodzi swoje 86 urodziny. – Kupno, sprzedaż, budowa domu, inwestycje, a może opłata czynszu? Mimo tematyki dotyczącej świata dorosłych gra zainteresowała całe pokolenia starszych dzieci i młodzieży – usłyszeliśmy w materiale.
Kultowa gra
– To tytuł kultowy i kluczowy dla historii gier planszowych. Pozycja ta jest rozpoznawalna i ma walory edukacyjne. Do tej pory jej mechanika jest taka sama jak w latach trzydziestych, gdy powstawała. Jest więc nieco podstarzała, co wciąż nie przeszkadza w dobrej zabawie i w pożytecznym spędzaniu czasu nad planszą. "Monopoly" pokazała, że gra może być poważna. Wcześniej tego typu rozrywki kojarzyły się z typowo dziecięcymi – opowiadał Michał Sieńko z fundacji animatorów i twórców kultury.
– Z czasem gry zaczęły nawiązywać nie tylko do problemów dnia codziennego. Pojawiły się tytuły czerpiące z gatunku fantasy czy te oparte na filmach. Po rozpowszechnieniu się na rynku komputerów gry analogowe stanęły do rywalizacji. Dziś ponownie święcą triumfy – dodał.
Czytaj także:
- Gry planszowe. Rozrywka i sposób na zarobek
- Planszówki i gry karciane. Analogowe sposoby spędzania wolnego czasu
Rozwój planszówek
– Na rozwój zainteresowania planszówkami wpłynęły dwa czynniki: dostęp do informacji o tych grach oraz ich dostępność w sklepach. Po 2000 roku nastąpił rozkwit platform, które pozwoliły graczom komunikować się między sobą. Fani gier mogli dogadywać się, poznawać i wymieniać wrażeniami z rozgrywek. Wszystkie te czynniki niesamowicie rozkręciły rynek. Dziś wystarczy kupić planszówkę w sklepie internetowym lub wybrać którąś z dostępnych w sklepach stacjonarnych – wyjaśniał Marcin Korzeniecki, prezes stowarzyszenia gier planszowych.
Posłuchaj
Fani z całego świata
– Klubów gier planszowych istnieje w Polsce ponad osiemdziesiąt. Ludzie zrzeszają się i spotykają cyklicznie. Gracze komunikują się ze sobą poprzez platformy w mediach społecznościowych i spotykają na olbrzymich zlotach. Pandemia mocno wywróciła ten świat. Z drugiej jednak strony spowodowała, że osoby, które nigdy się nimi nie interesowały, zaczęły grać – podsumował Marcin Korzeniecki.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 31.12.2021
Godzina emisji: 7.13
zch