Horała o rosnących cenach: kluczowy jest koszt energii spowodowany rosyjskim szantażem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Sukcesem jest to, że przy tych bardzo trudnych okolicznościach udało się zachować bezpieczeństwo naszego państwa, dobrobyt. Mamy pewne trudności związane z inflacją, ale nadal wzrost dochodów i płac jest szybszy – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw budowy CPK.

Gość Salonu politycznego Trójki był pytany o podsumowanie kończącego się roku. – Największy sukces w 2021 roku to brak porażek. To był niezwykle wymagający rok dla Polski  mówił Marcin Horała. Wyjaśnił, że największe trudności przyniosła trwająca pandemia i atak na granicę Polski.

Jak ocenił, "przy bardzo trudnych okolicznościach udało się zachować bezpieczeństwo naszego państwa, dobrobyt". – Mamy pewne trudności związane z inflacją, ale nadal wzrost dochodów i płac jest szybszy – zaznaczył polityk.

Pytany o hasło kampanii Polski 2050 "PiS jest za drogi" Horała stwierdził, że "istotowo to absurd".

Inflacja i koszt energii

– Jak rozumiem, PiS rządzi w USA, Niemczech i w całym szeregu państw Zachodu, w których inflacja atakuje i notuje rekordową od 20-30 lat wysokość – powiedział, dodając, że na aktualne ceny wpływ ma wiele czynników.

 Kluczowy jest wzrost cen energii spowodowany rosyjskim szantażem gazowym, spekulacjami na rynku emisji CO2, załamaniem łańcucha dostaw z powodu koronakryzysu  ocenił wiceminister.

Polityk zaznaczył, że problemy dotykają państw na całym świecie, a Polska nie jest wyjątkiem, ale mimo to uruchamiane są mechanizmy przeciwdziałania.

 Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy wolelibyśmy sytuację, w której w Polsce nie byłoby tarcz antykryzysowych, więc inflacja byłaby niższa o 1-2 procent, ale za to mielibyśmy jak w innych państwach recesję, wzrost bezrobocia, spadek dochodów, których nie doświadczyliśmy  powiedział Marcin Horała.


Posłuchaj

13:33
Marcin Horała: największy sukces w 2021 r. to brak porażek, to był niezwykle wymagający rok dla Polski (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Marcin Horała (wiceminister infrastruktury)
Data emisji: 31.12.2021
Godzina emisji: 8.45

pg

Polecane