Mandaty: od nowego roku będzie dużo drożej!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mandaty: od nowego roku będzie dużo drożej!
Od 1 stycznia 2022 r. wysokość mandatów drastycznie się zwiększyFoto: shutterstock.com/Tomasz Warszewski

Od pierwszego stycznia drastycznie zmienia się taryfikator mandatów. Podwyższone mandaty dla recydywistów drogowych, wyższe składki OC powiązane z liczbą mandatów i punktów karnych oraz wydłużony dwuletni okres obowiązywania punktów karnych – to wszystko znalazło się w nowej ustawie mandatowej, uchwalonej przez parlament. Nowelizacja przepisów zaostrza niektóre kary za wykroczenia drogowe nawet kilkukrotnie. W nowym taryfikatorze ujętych będzie kilkanaście wykroczeń, za które kierowca dostanie 15 punktów karnych.

  • Zostały podniesione mandaty za najgroźniejsze wykroczenia drogowe, związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości o ponad 30 km/h, wyprzedzaniem na przejściach dla pieszych, albo na krótko przed przejściami dla pieszych, oraz jazdą po alkoholu
  • Recydywiści, którzy ponownie popełnią ten sam typ wykroczenia, otrzymają co najmniej dwukrotność mandatu przewidzianego w taryfikatorze
  • Nowością będzie wydłużony z roku do dwóch termin obecności punktów karnych na koncie kierowcy. Dopiero po tym czasie będą się one automatycznie kasować. Termin ten będzie liczony nie, jak dotąd, od daty wystawienia mandatu, ale od daty jego opłacenia

Kosztowna jazda po bandzie

– Myślę, że kierowcy będą jeździć wolniej po 1 stycznia: wchodzi nowy, bardzo represyjny taryfikator mandatów karnych. To będzie jazda po bandzie: grozi nam mandat nawet do 5 tys. zł za poważne naruszenie przepisów prawa! W przypadku przekroczenia prędkości od 31 km/h do 60 km/h grożą mandaty karne nawet do 2,5 tys. zł – ostrzega inspektor Marek Kąkolewski, ekspert ds. bezpieczeństwa drogowego.

Pole do popisu dla policjantów

– Obecny taryfikator daje policjantowi mniej szans na swobodną interpretację, jeśli chodzi o naruszenie prawa. Proszę zauważyć, że literalnie są opisane powszechne, rażące naruszenia prawa i są tam przypisane wartości punktowe, a także mandaty karne – tłumaczy Trójkowy gość. – Kierowca miał jasną informację, ile zapłaci mandatu karnego za dane naruszenie, i te widełki były małe, rzędu 100-200 zł. Nowy taryfikator mandatów karnych przewiduje bardzo duże rozbieżności, a więc duże pole do popisu będzie miał policjant – wskazuje.

Najdrożej na przejściach dla pieszych i przejazdach kolejowych

Najsurowsze kary będą dotyczyły oczywiście najbardziej niebezpiecznych zachowań. – Rażące przekroczenia prędkości o ponad 50 km/h, wszystkie zachowania, które dotyczą nieprawidłowego zachowania wobec pieszych, czyli wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, bezpośrednio przed przejściem, omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed zebrą, czyli nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu – wylicza inspektor Kąkolewski. – Ale także paleta wykroczeń związanych z wykroczeniami na przejazdach kolejowych: wjeżdżanie na przejazd, gdy świeci się światło czerwone, gdy zapory są zamknięte – dodaje.


Posłuchaj

4:26
undefined
+
Dodaj do playlisty
+

Odcinkowe pomiary zwiększają bezpieczeństwo

Nie tylko nowe stawki mandatów mają być batem na piratów drogowych: stale zwiększa się też liczba miejsc, w których są odcinkowe pomiary prędkości. I właśnie one wydają się najskuteczniejsze: – Odcinkowe pomiary prędkości dyscyplinują kierowców i znacznie poprawiają bezpieczeństwo na polskich drogach. Tam, gdzie zostają zamontowane, liczba wypadków i osób rannych zmniejsza się od 50 do 80 proc. – mówi Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. – Takie urządzenia spełniają swoje zadanie: nasze analizy wskazują, że ich skuteczność wynosi 80-90 proc. – potwierdza Weronika Biaduń, dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.


Posłuchaj

4:26
Odcinkowy pomiar prędkości: skuteczna broń w walce z piratami (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Przeczytaj także:


***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Data emisji: 30.12.2021
Godziny emisji: 15.40, 15.48

IAR/pr

Polecane