Bieżuń. Małe miasteczko dumne ze swojej historii [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bieżuń. Małe miasteczko dumne ze swojej historii [POSŁUCHAJ]
Muzeum Małego Miasta w BieżuniuFoto: Hiuppo/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0

– Każda miejscowość, każda gmina ma swoje dziedzictwo, czasami bardzo piękne i interesujące, czasami nieodkryte. Tutaj w Bieżuniu było kilka takich osób, które oprócz swojej normalnej działalności zawodowej miały pasję gromadzenie pamiątek, utrwalania wiedzy historycznej. Oni uratowali to dziedzictwo – przyznaje Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Nieprawdą jest, że niektóre miejscowości nie mają swojej historii. One nie mają historyków. Jest takie miejsce na północnym Mazowszu, gdzie od ponad stu lat tacy historycy byli i są do dziś. To miasteczko to Bieżuń. Dzięki pasji wielu ludzi doczekało się rewitalizacji lokalnego Muzeum Małego Miasta. 


Posłuchaj

11:37
Bieżuń – mała ojczyzna ludzi pełnych pasji (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

– Muzeum Małego Miasta początkowo nazywało się Muzeum Regionalne i działało pod patronatem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. To była ekspozycja etnograficzna pod zawołaniem "Gdyby nie ryby i nie raki, przepadłyby bieżuniaki" – opowiada Roman Kochanowicz, dyrektor Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, współzałożyciel Muzeum Małego Miasta, były burmistrz Bieżunia. 

Wspólna historia, wyjątkowy charakter

Roman Kochanowicz trafił do Bieżunia za sprawą Stefana Gołębiowskiego, poety, działacza społecznego i posła. Obaj mężczyźni wspólnie pracowali nad zmianą muzeum tak, aby stało się placówką bardziej się wyróżniającą, a jednocześnie celniej oddającą lokalnego ducha. – Władze carskie zabrały tym ośrodkom prawa miejskie za udział w powstaniu styczniowym, było ich na Mazowszu przeszło 130. Wegetowały one na dziwnym pograniczu niby miasta- niby wsi. Zaczęliśmy gromadzić wszystko, co świadczyło o tych miasteczkach – opowiada rozmówca Ewy Michałowskiej

– W naszym muzeum prezentujemy wystawę stałą pod tytułem "Gabinet i wnętrza mieszkalne lekarza z małego miasteczka" w pomieszczeniu, w którym ponad 100 lat temu mieścił się szpital, postanowiliśmy urządzić wystawę z eksponatów, które otrzymaliśmy w spadku, przekazanych przez wieloletniego lekarza, mieszkańca Bieżunia Stanisława Ilskiego. On z kolei otrzymał je po swoim poprzedniku doktorze Antonim Wolskim, który w pierwszej połowie XX wieku praktykował w mieście – opisuje bohater reportażu. 

Każdy z nas ma swoją małą ojczyznę

Muzeum Małego Miasta swój wyjątkowy charakter zawdzięcza m.in. Stefanowi Gołębiowskiemu, który nie tylko wspierał je swoją pasją, ale także przekazał na jego poczet swój majątek. – Bardzo się cieszę, że 30 lat po jego śmierci udało się zrewitalizować te wszystkie obiekty. Jestem bardzo dumna z Bieżunia, z tego zaangażowania i pracy, które zostały włożone. To jest wyjątkowe miasto, historyczne, które zawsze bardzo kultywowało swoją historię i tradycje – podkreśla Zofia Leszczyńska, kuzynka poety

Najczęściej czytane

– Każdy z nas pochodzi z jakiegoś miejsca. Każdy ma małą ojczyznę, czy to jest mała miejscowość na północnym Mazowszu, czy trzy ulice na starej warszawskiej dzielnicy, to jest ona w naszym sercu. To jest to miejsce, z którego pochodzimy, które chcemy, żeby się rozwijało i miało się dobrze – dodaje.

***

Tytuł reportażu: Jest takie miejsce
Autor reportażu: Ewa Michałowska  
Data emisji: 29.12.2021 
Godzina emisji: 18.42

gs 

Polecane