Nagrody im. K. Zaleskiego. Za "twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nagrody im. K. Zaleskiego. Za "twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki"
Gala wręczenia Nagród im. Krzysztofa Zaleskiego. 29 grudnia 2021 r.Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Magdalena Miecznicka, Łukasz Lewandowski oraz Zbigniew Lesień zostali laureatami Nagród im. Krzysztofa Zaleskiego. Uroczyste wręczenie wyróżnień, którymi honorowani są twórcy słuchowisk i spektakli radiowych oraz spektakli telewizyjnych, odbyło się w Studiu Polskiego Radia imienia Władysława Szpilmana w Warszawie. Nagrody wręczyli: Maria Pakulnis, Antoni Libera, Igor Gorzkowski i Grażyna Barszczewska.

Magdalena Miecznicka i reżyser Łukasz Lewandowski zostali nagrodzeni za słuchowisko Teatru Polskiego Radia "Spalenie Joanny". Akcja tej poruszającej sztuki nawiązuje do historii tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej – działaczki na rzecz eksmitowanych lokatorów.

 – To opowieść dotykająca problemu tak zwanej dzikiej reprywatyzacji w Warszawie i nawiązująca do wydarzeń sprzed ośmiu lat, czyli tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej – powiedziała autorka dramatu. Magdalena Miecznicka podkreśliła, że cieszy się, iż ta trudna sprawa warszawskich kamienic będąca elementem transformacji w Polsce oraz dramatyczna śmierć Jolanty Brzeskiej, którą – jak ujęła, starała się przetworzyć artystycznie na swój sposób – "żyją na tyle", że sztuka została zrealizowana i wyróżniona nagrodą.

Sprawy ważne dla Polski i Polaków

Magdalena Miecznicka mówiła, że jak wielu warszawiaków śledziła tę historię. – Ona na poziomie ludzkim i uczuciowym jest wstrząsająca, makabryczna, a na poziomie społecznym i historycznym jak w soczewce skupia sprawy ważne dla Polski i Polaków, nie tylko warszawiaków – podkreśliła. Autorka dodała, że sprawa ta "pozwoliła pokazać różne klasy społeczne, czy różne osoby mieszkające w Warszawie z ich cierpieniami, z ich aspiracjami".


Posłuchaj

1:57
Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego. Laureaci o swoich pracach (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Opowieść o walce ludzi poniżanych

Reżyser słuchowiska Łukasz Lewandowski podziękował za możliwość zrealizowania dramatu. Wskazał, że jest to opowieść o walce ludzi poniżanych i antybohaterach, ale przede wszystkim o cichych, skromnych bohaterach, "osobach, które swoim pokorze, cichości załatwiają za nas wiele spraw i wiele tematów". – Niech historia pani Joanny również pozostanie w nas na zawsze jako przykład pewnej postawy – dodał Łukasz Lewandowski.

Siła ludzkiej wiary

Reżyser teatralny Zbigniew Lesień otrzymał Nagrodę imienia Krzysztofa Zaleskiego za spektakl Teatru Telewizji "Cud biednych ludzi" – sztukę Mariana Hemara. Przedstawia ona problem moralny i konflikt, jaki może powstać przy zderzeniu racjonalności i wiary, prawa kodeksu z prawem, jakie dyktuje miłość bliźniego.

Odbierając nagrodę, Zbigniew Lesień mówił, że "zawsze kochał Hemara, najpierw za jego twórczość satyryczną, za Lwów". – To było najwspanialsze, że taki był inny, mądry. Zawsze mnie interesowało, również w teatrze, coś, co mnie porusza i takie przedstawienia chciałbym robić, póki będę żył – mówił. Reżyser zaznaczył, że praca nad tekstem Mariana Hemara była dla niego wyjątkowym doświadczeniem, gdyż ujęła go głębia tego tekstu. – Jak przeczytałem pierwszy raz, pomyślałem, że to nie Hemar napisał, ja go znałem z tej "lżejszej" strony – mówił laureat. Dodał, że "ten problem niesamowity  jak może być silna wiara w człowieku – to jest coś fantastycznego". – Że człowiek jest w stanie przeciwstawić się całemu tłumowi i powiedzieć swoje zdanie albo stanąć w czyjejś obronie".

Nagrody im. Krzysztofa Zaleskiego są przyznawane od 2009 roku  do niedawna podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Wyróżnienia te otrzymują artyści za "twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności".

Najczęściej czytane

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 30.12.2021
Godzina emisji: 11.22

IAR/mk

Polecane