Noc w operze. TPK rozpoczęła Sylwestra 2021

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Noc w operze. TPK rozpoczęła Sylwestra 2021
Małgorzata Walewska na deskach Opery Bałtyckiej. Foto: Opera Bałtycka/mat.prom.

Nie "Bal" (Tuwima), nie "Upiór"(Andrew Lloyda Webbera) w Operze, ale właśnie noc w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Noc w sylwestra, tuż po północy 31 grudnia, na kilkanaście godzin przed nocą sylwestrową (to dwie różne noce!), choć w trudnym czasie lęku przed przyszłością w skali globalnej, Trójka pod Księżycem rozpoczęła symboliczne pożegnanie roku 2021.

Dawno, dawno temu podobno ludzie postanowili zabawić się przed końcem świata. Jak się  okazało, koniec nie nadszedł, ale ludzie potrzebują wciąż zabawy i… niezmiennie spodziewają się tego końca.

W rok po "zamkniętym" sylwestrze, w niemal wszystkich teatrach Polski odbywają się specjalne pokazy spektakli oraz koncerty. Teatry mają za sobą trudny rok, próbują – mimo wszystko – wysłać sygnał: "jednak żyjemy", mimo miesięcy bez grania, mimo zmniejszanej liczby miejsc na widowniach, mimo przekładanych premier i odwoływanych z wiadomego powodu przedstawień.

W tę noc, otwierającą ostatni dzień roku, postanowiliśmy odwiedzić Operę Bałtycką, by nie zapominając o okolicznościach, zaprosić do wspólnej tradycyjnej "zabawy". Nasze spotkanie w TPK, w bezpiecznym studiu, przygotowanym przez Radio Gdańsk w foyer Opery, odbyło się między próbą generalną koncertu sylwestrowego i samym koncertem. Gościem specjalnym wieczoru sylwestrowego w Operze Bałtyckiej była mezzosopranistka, występująca na scenach świata – Małgorzata Walewska

Program koncertu: od Bizeta do Verdiego, z nieodzownym w europejskiej tradycji sylwestrowo-noworocznej Johannem Straussem. Operowo więc, ale i operetkowo 31 grudnia 2021 w Operze Bałtyckiej.

Plakat wydarzenia "Sylwester w Operze Bałtyckiej" Plakat wydarzenia "Sylwester w Operze Bałtyckiej"

Gdańsk jest miastem muzyki różnej: od jazzowej po klasyczną. Wie na ten temat wszystko redaktor i producent Radia Gdańsk – Konrad Mielnik. Przyjął nasze zaproszenie do TPK. Gospodarzem spotkania był dyrektor Opery Bałtyckiej, reżyser – Romuald Wicza-Pokojski.

I znów, mimo że często "śmiejemy się przez łzy", zapraszamy do wspólnego przygotowania się na nadchodzącą noc sylwestrową  "pół żartem, pół serio". Odliczanie przed godziną 0.00 ma także wymowę symboliczną. Niepoprawnie wierzymy też, że życzenia noworoczne mają moc magiczną. Może jeszcze nie czas na koniec świata...

Posłuchaj

1:54:07
Noc w operze. TPK rozpoczęła Sylwestra 2021 (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Na spotkanie w TPK z Opery Bałtyckiej. Wraz z Radiem Gdańsk zaprosili: Barbara Marcinik, Aleksandra Kaczkowska i Andrzej Dubas.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Aleksandra Kaczkowska
Data emisji: 31.11.2021
Godzina emisji: 0.05

(tekst – Barbara Marcinik)

Polecane