"Jest to pewna rewolucja". Ruciński o rozwiązaniach Polskiego Ładu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Podniesienie kwoty wolnej od podatku jest rewolucyjne. Nie była ona od dłuższego czasu zmieniana. Jest to duży zastrzyk gotówki, który pozostanie w naszych portfelach - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Adam Ruciński, ekonomista z BTFG. Odniósł się tym samym do rozwiązań Polskiego Ładu.

1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu, m.in. wzrasta kwota wolna od podatku do 30 tys. zł oraz próg podatkowy z 85 tys. zł do 120 tys. zł. Ponadto likwidowany jest odpis składki zdrowotnej od podatku (jednocześnie wprowadzana jest tzw. ulga dla klasy średniej), zmieniają się zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom; wprowadzany jest tzw. podatek minimalny od korporacji.

Rewolucja

Adam Ruciński powiedział, że system zatrudniania od bardzo dawna wymagał zmian, jednak nikt się tego nie podejmował. Jego zdaniem założenia Polskiego Ładu bardzo dużo zmienią. - Polski Ład jest pewną rewolucją. Jeżeli spojrzymy na nasz system podatkowy, to każdy z nas zdaje sobie sprawę, że system zatrudniania wymaga reformy. Reforma podatkowa zmierza, by ten system ucywilizować - powiedział.

- Podniesienie kwoty wolnej od podatku jest rewolucyjne. Nie była ona od dłuższego czasu zmieniana. Jest to duży zastrzyk gotówki, który pozostanie w naszych portfelach. Podobnie wpłynie podniesienie progu podatkowego - dodał.

Ekonomista odniósł się także do elementów dotyczących składki zdrowotnej. - Często słyszymy, że oczekujemy lepszej służby zdrowia, a to wymaga nakładów. Jest ona bardzo droga i wymaga dofinansowania. Jeżeli chcemy wyższego poziomu, to musimy za to zapłacić. Zrobią to szczególnie najwyżej zarabiający - ocenił.

Czytaj także:

Posłuchaj

9:42
Adam Ruciński o rozwiązaniach Polskiego Ładu (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Goście: Adam Ruciński (ekonomista, BTFG)
Data emisji: 29.12.2021
Godzina emisji: 18.10

dz

Polecane