Usłyszeć przeszłość. Audiospacer po Dworcu Morskim w Gdyni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Usłyszeć przeszłość. Audiospacer po Dworcu Morskim w Gdyni
Muzeum Emigracji powstało w miejscu wyjątkowym, w wybudowanym w latach 30. XX w. Dworcu Morskim w GdyniFoto: materiały prasowe/Dominik Werner

Muzeum Emigracji w Gdyni przygotowało audiospacer po swojej siedzibie. To nie tylko dawka wiedzy o modernistycznej architekturze Dworca Morskiego, z którego wyruszył w świat Witold Gombrowicz, ale również niezwykła opowieść przekazywana z perspektywy pewnej bohaterki, której głosu użyczyła Magdalena Cielecka.

Audiospacer powstał z okazji 88-lecia Dworca Morskiego, w którym obecnie mieści się Muzeum Emigracji w Gdyni. Ile czasu trwało jego przygotowywanie? – Kilka miesięcy. Bardzo długo zastanawialiśmy się nad koncepcją, rozmawialiśmy o tym, jak najlepiej opowiedzieć o architekturze, funkcjach i historii gmachu, ale w sposób, który byłby wciągający i ciekawy nie tylko dla fanów architektury i osób, które interesują się modernizmem: takich ludzi w Gdyni i całym Trójmieście jest sporo. W opowieść o dworcu chcieliśmy wciągnąć także osoby zainteresowane historią emigracji, historią portu. To, co stanowiło dla nas największe wyzwanie, to właśnie wykreowanie samej opowieści. Mam nadzieję, że się udało – mówi Ewa Drygalska, rzeczniczka prasowa Muzeum Emigracji w Gdyni. 

Świat Zofii

Bohaterką opowieści jest Zofia. Kim jest postać, której głosu użyczyła Magdalena Cielecka? – Zofia ma 33 lata, poznajemy ją w momencie, w którym opuszcza kraj i stwierdza, że świat stoi przed nią otworem. Jest utalentowaną architektką i ma szansę wyjechać do Nowego Jorku, żeby tam kontynuować karierę. Zofia, na godzinę przed wejściem na pokład transatlantyku, opowiada nam historię dworca. Z racji zawodu bacznie przyglądała się jego budowie. Mówi o fascynujących detalach, ale też o późniejszej jego historii. Trochę skaczemy w czasie, bo dworzec działał przecież od otwarcia w 1933 roku do zamknięcia w roku 1988 – dodaje rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Koncepcja wieloosobowa

Ile osób pracowało nad spacerem, kto przygotował scenariusz i całą koncepcję? – Nad tym projektem pracowaliśmy w muzeum, koncepcję przygotowali kurator Maksymilian Bochenek i historyk Szymon Jocek. Pomagała nam również Anna Orchowska-Smolińska, znana architektka i designerka, natomiast za scenariusz i reżyserię odpowiada Studio Osorno Krzysztofa Czeczota, z którym już zresztą współpracowaliśmy rok temu przy słuchowisku na 87. urodziny Dworca Morskiego. Ponadto była cała rzesza wolontariuszy i testerów, którzy pomogli nam sprawić, że audiospacer stał się jeszcze lepszy – mówi Ewa Drygalska.


Posłuchaj

14:25
Dźwiękowa opowieść o historii Dworca Morskiego w Gdyni (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dźwięki z epoki

– Przygotowując spacer, duży nacisk położyliśmy na udźwiękowienie, dlatego dodaliśmy mnóstwo dźwięków z epoki: odgłosy z portu, muzykę, różne fragmenty archiwalne – zaznacza gość Trójki i dodaje, że na wysłuchanie opowieści warto zarezerwować godzinę. Najlepiej odsłuchać jej na miejscu, ale ci, którzy nie będą mieli takiej okazji, nagranie znajdą na stronie internetowej Muzeum Emigracji.

Posłuchaj historii Dworca Morskiego - audiospacer po budynku / Muzeum Emigracji

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Ewa Drygalska (rzeczniczka prasowa Muzeum Emigracji w Gdyni)
Data emisji: 29.12.2021
Godzina emisji: 9.32

mk

Polecane