Państwowe instytucje kultury dla polskości w kinie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Państwowe instytucje kultury dla polskości w kinie
Dzięki państwowym instytucjom kultury filmy poświęcone polskości oraz dziedzictwu narodowemu stają się coraz bardziej popularne i dostępneFoto: Unsplash/Denise Jans

Filmy poświęcone polskości oraz dziedzictwu narodowemu stają się coraz bardziej popularne i dostępne, a to dzięki państwowym instytucjom kultury. W "Klubie Trójki" prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, oraz Robert Kaczmarek, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, dokonali podsumowania mijającego roku 2021 pod względem pożyteczności swoich instytucji dla polskiej kinematografii.

  • W 2020 roku powołano Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Jego ważną częścią jest fundusz patriotyczny, przeznaczony dla wspierania studiów nad dziedzictwem myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej. – Jest potrzeba posiadania takiego instytutu, poprzez który można zdobyć pieniądze na dzieła podtrzymujące w nas polskość – mówił jego dyrektor prof. Jan Żaryn.
  • – Atrakcyjny film dokumentalny musi zawierać sceny fabularyzowane, musi zawierać coś, co dociera do młodego widza – ocenił prof. Jan Żaryn.
  • Robert Kaczmarek – przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zwrócił uwagę na rolę technologii w dostępie do polskiego kina. – Technologia to klucz do przyszłości i do rozumienia przeszłości – powiedział.

Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej i fundusz patriotyczny

W lutym 2020 roku powołano Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego – państwową instytucję kultury powstałą z myślą o studiach nad dziedzictwem myśli narodowej oraz chrześcijańsko-demokratycznej. Jego bardzo ważną częścią jest fundusz patriotyczny, z którego finansowane będą m.in. badania naukowe nad dziedzictwem narodowym i chrześcijańską demokracją, ale także poświęcone jej projekty kinematograficzne.

– Jest potrzeba posiadania dobrego miejsca w postaci takiego instytutu, poprzez który można zdobyć pieniądze na dzieła podtrzymujące w nas polskość. Historia jest tu ważnym narzędziem podtrzymywania tej polskości. Fundusz chętnie przekazywał środki na powstanie różnych dzieł filmowych i będzie to czynić dalej – mówił w "Klubie Trójki" dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prof. Jan Żaryn.

Posłuchaj

50:57
Państwowe instytucje kultury dla kina poświęconego historii Polski (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czy jest jakieś pole, na którym filmy dokumentalne mają szansę z filmami fabularnymi? – Produkcja filmu dokumentalnego, nie mówiąc o filmach fabularnych, to bardzo kosztowne dzieło i często nie ma jednej instytucji, która byłaby w stanie udźwignąć produkcję atrakcyjnego filmu dokumentalnego. Dziś wydaje mi się, że atrakcyjny film dokumentalny musi zawierać sceny fabularyzowane, musi zawierać coś, co dociera do młodego widza – dodał gość Trójki.

Polski Instytut Sztuki Filmowej. Stypendia i technologia

Inna instytucja spełniająca nieocenioną rolę w finansowaniu polskich filmów jest istniejący od 2005 roku Polski Instytut Sztuki Filmowej. Robert Kaczmarek, przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, twierdzi, że upływający rok 2021 od względem dostępności filmów poświęconych historii Polski był przełomowy.

– Technologia ma coraz więcej kanałów, w których może dystrybuować filmy  są to kanały naziemne, ale też internetowe. Technologia to klucz do przyszłości i do rozumienia przeszłości. Pod względem atrakcyjności wizualnej technologia umożliwia nam coraz więcej. To, że do PISF-u jest aplikowanych coraz więcej projektów, znaczy, że autorzy odnajdują coraz więcej możliwości i wierzą w to, że ten projekt może znaleźć uznanie. Przez ostatnie dwa, trzy lata w PISF-ie udało się ustawić programy operacyjne tak, żeby odpowiadały one za poszczególne etapy realizacji filmów. Pomagają narzędzia w postaci developmentów, stypendiów – wyjaśnia.

Zachęty finansowe dla produkcji audiowizualnej w Polsce/PISF

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Arkadiusz Gołębiewski
Goście: Robert Kaczmarek (przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Filmowych), prof. Jan Żaryn (dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego)
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 21.07

kr

Polecane