Powrót do nauki stacjonarnej zgodnie z planem? Wiceszef MEiN rozwiewa wątpliwości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– W chwili obecnej mogę na sto procent powiedzieć, że 10 stycznia dzieci wrócą do szkół – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji i nauki.


Od 23 grudnia uczniowie mają świąteczną przerwę w nauce. Potrwa ona do 2 stycznia, następnie lekcje przez kilka dni będą odbywać się zdalnie. Zgodnie z planem Ministerstwa Edukacji i Nauki dzieci mają wrócić do szkół 10 stycznia. Na antenie radiowej Trójki wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski był pytany, czy początkowe założenia są wciąż aktualne.

– W chwili obecnej mogę na 100 procent powiedzieć, że 10 stycznia dzieci wrócą do szkół – zapewnił wiceminister. – Intuicja również podpowiada mi, że ta data nie jest w żaden sposób zagrożona – dodał.

Tomasz Rzymkowski podkreślił, że "model, który ministerstwo przyjęło od 1 września, jest dobrym modelem". – W zależności od skali ogniska covidowego w danej placówce szkoła działa albo w trybie hybrydowym, albo przechodzi całkowicie w tryb zdalny – wyjaśnił. – Natomiast znam takie szkoły, w których COVID-19 w ogóle się nie pojawił. Nie karzmy tych szkół i uczniów nauką zdalną, bo to jest taka swoista kara, w tym przypadku zupełnie niezasłużona – zaznaczył Rzymkowski. 

Szczepienia nauczycieli i uczniów

– Szkoły są papierkiem lakmusowym społeczeństwa. Po funkcjonowaniu szkół obserwujemy kolejne fale COVID-19 i było widać, że szczyt IV fali nastąpił pod koniec listopada. Wtedy notowaliśmy rekordy, było bardzo słabo – stwierdził gość "Salonu politycznego Trójki". 

Pytany o szczepienia nauczycieli, odpowiedział, że "można z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że sporo powyżej 80 proc. nauczycieli i pracowników szkół jest zaszczepionych". 

W kontekście debaty o obowiązku szczepień, wiceminister powiedział, że "nie jest zwolennikiem przymusu". – Nauczyciele to grupa świetnie wykształcona, która operuje wiedzą fachową, częścią tej wiedzy jest to, że szczepionki uchroniły nas już przed dziesiątkami chorób – dodał.

Zapewnił przy tym, że MEiN promuje akcję szczepień wśród nauczycieli, rodziców i uczniów. – Od początku roku szkolnego zachęcamy rodziców do szczepienia dzieci. Przeprowadziliśmy akcję uświadamiającą, przedstawiającą rzetelną wiedzę o szczepionkach – przypomniał. 

Więcej w nagraniu.


Posłuchaj

Posłuchaj

14:27
Wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski o powrocie do nauki stacjonarnej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadząca: Beata Michniewicz
Gość:
 Tomasz Rzymkowski (wiceszef MEiN)
Data emisji: 29.12.2021
Godzina emisji:
 8.45

kp/pr


Polecane