Weto ws. ustawy medialnej. Kołodziejski: liczę na projekt prezydenta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Prezydent ma inicjatywę legislacyjną. Liczyłbym na to, że skieruje on na ścieżkę legislacyjną swój projekt ustawy medialnej. To w znacznym stopniu pomogłoby rozwikłać problem nieprecyzyjnego prawa w tym zakresie – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT. Gościem audycji był także Juliusz Braun z Rady Mediów Narodowych. 

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę medialną, oddając ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia. Witold Kołodziejski podkreślił, że decyzję prezydenta odebrał z zaskoczeniem. 

 Myślę, że podobnie przyjęła ją większość Polaków. Nie chciałbym komentować decyzji pana prezydenta, tak jak staram się nie komentować procesu legislacyjnego. Natomiast z mojego punktu widzenia sprawa nie posunęła się do przodu. Problem, który sygnalizowałem już od dłuższego czasu, nie został rozwiązany. Chodzi o problem prób obejścia ustawy albo inaczej: problem niedostosowania prawa do rzeczywistości  zaznaczył szef KRRiT.

 Pan prezydent ma przecież inicjatywę legislacyjną. Liczyłbym na to, że skieruje on na ścieżkę legislacyjną swój projekt ustawy medialnej. To w znacznym stopniu pomogłoby rozwikłać problem nieprecyzyjnego prawa  dodał przewodniczący. 

"Problem nie został rozwiązany"

Według Juliusza Brauna "stało się dobrze, a nawet bardzo dobrze, że pan prezydent podjął taką decyzję, że nie skierował ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, tylko uciął sprawę jednoznacznym wetem".

 Jest to z korzyścią dla polskiego systemu medialnego, dla ochrony swobody wypowiedzi w Polsce, a także z korzyścią dla relacji polsko-amerykańskich. Natomiast rzeczywiście problem nie został rozwiązany. Ale czy istnieje problem? Bo może nieco wyostrzając, powiedziałbym, że ten problem został stworzony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji w obecnym składzie pod przewodnictwem pana Kołodziejskiego. Teraz KRRiT próbuje z wielkim trudem rozwiązać problem, który sama stworzyła  stwierdził gość radiowej Trójki.

Jak podkreślił, "do tej pory nikt nie stwierdzał istnienia takiego problemu".  Decyzje o przyznaniu koncesji były podjęte przez poprzednią Krajową Radę, ale także i przez obecną. Wydaje mi się, że weto pana prezydenta jednoznacznie potwierdza, że w obecnym kształcie prawnym TVN działa zgodnie z polskim prawem i wobec tego  pan prezydent wyraźnie to powiedział  ewentualne przyszłe rozwiązania muszą chronić stan faktyczny. Muszą chronić uzyskane już koncesje  podsumował Juliusz Braun.

Zobacz także:

Posłuchaj

12:53
Witold Kołodziejski i Juliusz Braun o zawetowaniu ustawy medialnej (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Goście: Witold Kołodziejski (przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji), Juliusz Braun (członek Rady Mediów Narodowych)
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 18.10

bartos/mk

Polecane