W Bolkowie legendy opowiadają... ławki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
W Bolkowie legendy opowiadają... ławki
Bolków to miasto z bogatą historiąFoto: Shutterstock.com/konradkerker

Legendy miejskie stare i nowe. Jak je opowiadać? Jak propagować? Ciekawy sposób na to ma Bolków na Dolnym Śląsku, gdzie w różnych punktach miasta stanęły mówiące figury i tajemnicze ławki.

Rycerz, który pilnuje skarbu przed drewnianym kufrem, ławka, na której spoczywa miotła i tiara czarownicy, a o kolejne siedzisko oparty jest miecz i ogromny klucz - takie konstrukcje pojawiły się ostatnio w centrum Bolkowa na Dolnym Śląsku. Przedmioty te łączy jeszcze jedna cecha: potrafią przemówić.

– W tym momencie mamy trzy ławki tematyczne, a będzie ich więcej. Możemy poszczycić się naszymi słuchowiskami – przekonuje burmistrz Bolkowa Grzegorz Kucab.

Dolnośląska stolica słuchowisk

– Od ponad roku staramy się, aby właśnie nasze miasto było dolnośląską stolicą słuchowisk – zaznacza Katarzyna Doszczak-Fuławka, szefowa Centrum Kulturalno-Bibliotecznego Gminy Bolków. – Nagraliśmy siedem słuchowisk, zrobili to mieszkańcy Bolkowa. Łącznie z tymi, które "dorzuciło" nam miasto, mamy dziesięć. Bolków będzie centrum słuchowisk. Wszystkie te opowieści łączą się z historią Bolkowa i tutejszymi legendami – dodaje i podkreśla, że źródeł inspiracji do kolejnych nie brakuje: – Jeśli sięgniemy do kronik miejskich, możemy liczyć na niezwykłe opowieści. Jest tam mnóstwo historii, które mogą posłużyć jako punkt wyjścia do kolejnych słuchowisk.


Posłuchaj

3:21
W Bolkowie wiedzą, jak ciekawie opowiadać o historii (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Mówiące ławki są jedynie jaskółką zwiastującą duży projekt zachęcający turystów do odwiedzin Bolkowa. Dzięki blisko 3 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kolejne atrakcje już są szykowane.

Plany na przyszłość

– Powstanie Ścieżka Kasztelana wokół Zamku Bolków, aby turyści mogli obejść warownię i zejść do naszego zabytkowego rynku. Kolejną rzeczą, jaką chcemy sfinansować z tych pieniędzy, są trzy szlaki turystyczne w naszej górskiej gminie, która znajduje się na terenie Natura 2000. No i ostatnim elementem, jaki chcemy zrealizować, jest powstanie bazy turystycznej w miejscowości Mysłów. Będzie to punkt zborny dla turystów przyjeżdżających drogą krajową nr 3 do Kotliny Jeleniogórskiej – opisuje Grzegorz Kucab i dodaje, że powstaną także wiaty do sprzedawania lokalnych produktów.

Burmistrz Bolkowa Grzegorz Kucab / Facebook

*** 

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Andrzej Andrzejewski
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 6.52

mk

Polecane