"Decyzja oczekiwana przez ulicę i opozycję". Gawkowski o wecie prezydenta ws. ustawy medialnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Prezydent miał kilka możliwości, wybrał tę, która była oczekiwana przez ulicę, społeczeństwo i opozycję – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, komentując prezydenckie weto ws. nowelizacji ustawy medialnej.  

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Nowe przepisy miały wprowadzić zakaz posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi pochodzącemu spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Takie rozwiązanie dotyczyło między innymi stacji TVN, należącej do amerykańskiego koncernu Discovery. Prezydenckie weto skomentował na antenie radiowej Trójki Krzysztof Gawkowski. 

Polityk Lewicy przyznał, że "cieszy się z decyzji prezydenta". – Myślę, że była to jedyna możliwa decyzja, patrząc na presję, która była na ulicach. Te miliony ludzi, które wyległy na ulicę w obronie wolnych mediów i wolnego gospodarowania, bo przecież chodziło także o relacje ze Stanami Zjednoczonymi – powiedział poseł. – To dobra, ważna decyzja, która była oczekiwana od prezydenta, choć nie przekreśla złych decyzji z przeszłości – dodał. 

Prezydentowi "trzeba patrzeć na ręce"

– Nie można sześciu ostatnich lat odkreślić grubą kreską po tej jednej decyzji i mówić, że prezydent obronił swoją twarz i honor – zaznaczył Gawkowski. – Prezydent po prostu obronił twarz Polski, pokazując, że może być niezależny od prezesa Kaczyńskiego. Pokazał, że tego typu sprawy powinny być z nim konsultowane – mówił polityk. Dodał jednak, że "prezydent wiele razy zachowywał się jak notariusz rządu PiS". 

– Wolne, niezależne media to jeden z najważniejszych elementów demokracji. Prezydent miał kilka możliwości, wybrał tę, która była oczekiwana przez ulicę, społeczeństwo i przez opozycję. To była bardzo dobra decyzja, ale prezydentowi wciąż trzeba patrzeć na ręce, bo PiS przygotuje pewnie za kilka tygodni, miesięcy kolejną ustawę – stwierdził gość "Salonu politycznego Trójki". 

Posłuchaj

12:56
Krzysztof Gawkowski (Lewica) o prezydenckim wecie ws. nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Gawkowski (Lewica)
Data emisji: 28.12.2021
Godzina emisji: 8.45

kp/kr

Polecane