Ruchoma szopka u kapucynów. Historia spleciona z życiem miasta [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ruchoma szopka u kapucynów. Historia spleciona z życiem miasta [POSŁUCHAJ]
18.12.2009 Warszawa, szopka ruchoma w kościele kapucynów, na zdjęciu o. Bogdan Augustyniak.Foto: Forum/Robert Gardzinski

– Szopka powstała w czasie, gdy Warszawa nie dźwignęła się jeszcze z ruin. Odbudowa kościoła Przemienienia Pańskiego, w którym bracia kapucyni posługują, zakończyła się mniej więcej wtedy, gdy została uruchomiona ruchoma szopka – opowiada ojciec Andrzej Romanowski, dyrektor szopki ruchomej kapucyńskiej.

Wiele pokoleń warszawiaków chodziło do ojców kapucynów, na ulicę Miodową, oglądać ruchomą szopkę. Kościół kapucynów był pierwszym w Warszawie odbudowanym po wojnie. Szopka, którą można oglądać od 1948 roku, zrobiła prawdziwą furorę wśród mieszkańców stolicy, z jednej strony jako pewna oryginalna nowość, a z drugiej jako pogodny znak nadziei na przyszłość, umieszczony pośród otaczającego ją morza ruin. 

Historia narodu, historia wiary

– Nasza szopka jest złączeniem historii naszego narodu, naszej ojczyzny i wiary – opowiada ojciec Andrzej. – Z prawej strony szopki znajduje się Zamek Królewski w Warszawie, jest Starówka, są motywy powstania warszawskiego, fragmenty zwalonych murów. Widzimy powstańców, są również postacie wpisane w historię naszej stolicy: Zygmunt III Waza, na drugim planie Jan Kiliński, Stefan Starzyński – opisuje duchowny. 


Posłuchaj

11:19
Ruchoma szopka u kapucynów. Historia niezwykłej konstrukcji (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zwraca uwagę rozmówca Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej, w kapucyńskiej szopce do Dzieciątka Jezus pielgrzymują razem zwykli ludzie, królowie i wybitne postaci. 

Trudny czas stanu wojennego

Ruchoma szopka znajdująca się w kościele przy ulicy Miodowej na stałe wpisała się w życie Warszawy. Szopkę odwiedzają nie tylko osoby wierzące. – Całą historia Polski niejako przetaczała się przed Dziecięciem Jezus – przypomina ojciec Andrzej Romanowski.

W drugie Boże Narodzenie stanu wojennego Matka Boża ubrana była w żałobną szatę, przepasaną biało-czerwoną szarfą. Figura Jezusa znajdowała się nie w żłóbku, ale na bruku, wokół niego zaś porozrzucane były polskie gazety, m.in. "Trybuna Ludu", można było zauważyć także gazetę "Solidarność" i napis "Daj Panie siłę w zwycięstwo dobrej sprawy". Doszło wówczas do interwencji Służby Bezpieczeństwa w kościele. 

Czytaj także:

Mechanizm szopki wciąż działa na bazie mechanizmu z lat 50., napędza go przekładnia z samochodu ciężarowego. Wciąż zachowało się jeszcze kilka figur z tamtych lat: pasterze i trzej królowie. Spiritus movens powstania szopki był brat Konrad Wyczawski, którego wspierał inny z kapucynów – brat Pius Janowski. 

WwwKapucyniEu/Ruchoma szopka u Kapucynów na Miodowej 2011/2012

Ruchomą szopkę na ul. Miodowej w Warszawie można oglądać od 25 grudnia 2021 do 2 lutego 2022 r. od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-18.30, w soboty, niedziele i święta w godz.11.00-18.30.

***

Tytuł reportażu: Kościół i naród to dwaj bracia
Autorka reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Data emisji: 27.12.2021
Godzina emisji: 18.43

gs

Polecane