Czy zawód kierowcy zawodowego to dobra ścieżka kariery dla kobiet?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy zawód kierowcy zawodowego to dobra ścieżka kariery dla kobiet?
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Aleksandar Malivuk

Dziś nikogo nie dziwi już widok płci pięknej za kierownicą autobusu, tramwaju, czy samochodu ciężarowego. Coraz więcej kobiet decyduje się na pracę kierowcy zawodowego. Jak radzą sobie w tej roli?


mężczyzna kierowca biznesmen telefon .jpg
Miłość na odległość - związek z zawodowym kierowcą

- W niedalekiej przeszłości część zawodów zarezerwowana była wyłącznie dla mężczyzn. Napakowany testosteronem samiec rąbał drewno w lesie, wykształcony inteligent wykładał na uczelni, a prosty Kowalski - kopał dołki na cmentarzu. 

Dziś na szczęście liczba zawodów zarezerwowanych wyłącznie dla mężczyzn lub kobiet systematycznie spada. Kobiety nie są już postrzegane jako Panie Domu, które powinny dbać o porządek i gotować mężom obfite obiady. Mogą spełniać się niemal w każdej pracy. Nikogo nie dziwi fakt, że coraz więcej z nich myśli o pracy kierowcy zawodowego.


Jeżeli motoryzacja jest dla kobiety pasją i zainteresowaniem, sprawia jej to przyjemność lub jest w tym po prostu dobra - dlaczego miałaby stawiać sobie jakieś ograniczenia? Płeć piękna coraz częściej zapisuje się na egzaminy z kategorii C+E, dzięki czemu może zasiąść za kierownicą samochodu ciężarowego.

"

Ja swoją przygodę, jako kierowca, zaczęłam od busa. Jeździłam w trasę do Anglii – mówi truckerka Iwona Blecharczyk.

Posłuchaj

11:21
Jak zostałam truckerką? Opowiada Iwona Blecharczyk (PRK/Nocna zmiana)
+
Dodaj do playlisty
+

Praca kierowcy może wydawać się niektórym fizycznie zbyt ciężka dla kobiet. Na drodze zdarzają się sytuację, które przynoszą nieoczekiwane trudności - na przykład podczas złapania gumy lub jakiejś usterki. Rozładunek i załadunek towaru w zdecydowanej większości odbywa się za pomocą maszyn, więc tutaj nie ma o co się martwić. Żeby zostać kierowcą zawodowym, trzeba to rzeczywiście kochać. Czy każda kobieta może wybrać właśnie taką ścieżkę kariery?

"

Bardzo ważna jest pewność siebie – zaznacza Katarzyna Kowalczyk, instruktorka jazdy i właścicielka "Babskiej Szkoły Jazdy".

Posłuchaj

3:49
Kobieta zawodowym kierowcą (PRK/Nocna zmiana)
+
Dodaj do playlisty
+

-


Zawodowa jazda samochodem to także dużo stresu. Goniące terminy, nieoczekiwane sytuacje na drodze, agresywni użytkownicy dróg, a także spędzanie większości czasu w samotności. To wymaga - nie tylko od kobiet - dużej pewności siebie. Odporność na stres pozwala na solidne wykonywanie swoich obowiązków oraz gwarantuje, że nie zniechęcimy się szybko do tego zawodu. 

"

Jeżeli kobietom podoba się praca kierowcy, to nie ma żadnych przeciwskazań, aby usiąść za kierownicą samochodu ciężarowego – zaznacza psycholog Dorota Kaczmarkowska.

Posłuchaj

11:06
Jak kobieta powinna przygotować się do zawodu kierowcy? (PRK/Nocna zmiana)
+
Dodaj do playlisty
+

Pozdrawiamy wszystkie truckerki, które słuchają naszego radia! Podzielcie się wrażeniami z pracy przez naszą aplikację mobilną lub stronę internetową! 


kw

CZYTAJ TAKŻE:

Polecane