Pierwsza biometryczna karta kredytowa w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pierwsza biometryczna karta kredytowa w Polsce
Na rynku pojawiła się pierwsza w Polsce karta kredytowa z czytnikiem biometrycznymFoto: Pixabay/stevepb

Kilka dni przed świętami jeden z banków wprowadził pierwszą w naszym kraju i jedną z pierwszych w Europie biometryczną kartę kredytową. Oznacza to, że dokonanie nią płatności jest możliwe po biometrycznej weryfikacji odcisku palca posiadacza karty. A to z kolei oznacza jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa w transakcjach bezgotówkowych.

  • Płatności kartą stanowią w naszym kraju już 62% wszystkich transakcji
  • W Polsce są już bankomaty wykorzystujące biometryczną weryfikację odcisku palca posiadacza karty
  • Na awersie tej karty jest specjalny czytnik linii papilarnych spełniający bardziej rygorystyczne normy niż czytniki odcisków palca powszechnie stosowane w smartfonach

Odcisk palca zamiast PIN-u

– Karta jest wyposażona we wszystkie elementy, które posiada standardowa karta płatnicza, a dodatkowo posiada również panel odczytu odcisku palca. Dzięki temu weryfikacja posiadacza karty następuje biometrycznie – tłumaczy Agata Kontrym-Woś odpowiedzialna za wprowadzenie tej karty na rynek. – Jednak funkcjonalność biometryczna jest tylko dodatkowa, co oznacza, że np. w bankomacie ta karta zadziała również w taki sposób, jak zwykłe karty – dodaje.

Wygoda i bezpieczeństwo

Panel czytnika biometrycznego służy do kodowania i zapisu wzorca biometrycznego na mikroprocesorze karty. – Został umieszczony w takim miejscu, gdzie naturalnie znajduje się kciuk, podczas normalnego trzymania karty – wskazuje Trójkowy gość. To zapewnia absolutną wygodę użytkowania podczas dokonywania płatności.

Biometryczna weryfikacja odcisku palca zapewnia całkowite bezpieczeństwo każdej transakcji dokonywanej w sposób bezstykowy, bez konieczności wstukiwania kodu PIN na terminalu. To z kolei w czasach pandemii jest o tyle ważne, że pozwala na ograniczenie bezpośrednich kontaktów i zachowanie dystansu społecznego.

– Warto podkreślić, że ten wzorzec biometryczny nie jest wysyłany do systemu płatniczego, bankomatów czy terminalu: pozostaje zapisany wyłącznie na karcie – wyjaśnia Agata Kontrym-Woś. – Dodatkowo karta nie wymaga żadnej baterii, a więc nigdy się nie rozładuje. Podczas każdej transakcji jest zasilana z terminala.

Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Agata Kontrym-Woś (Thales DIS)
Data emisji: 27.12.2021
Godzina emisji: 14.31

pr

Polecane