Pierwsza biometryczna karta kredytowa w Polsce
2021-12-27, 14:12 | aktualizacja 2021-12-28, 07:12
Kilka dni przed świętami jeden z banków wprowadził pierwszą w naszym kraju i jedną z pierwszych w Europie biometryczną kartę kredytową. Oznacza to, że dokonanie nią płatności jest możliwe po biometrycznej weryfikacji odcisku palca posiadacza karty. A to z kolei oznacza jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa w transakcjach bezgotówkowych.
- Płatności kartą stanowią w naszym kraju już 62% wszystkich transakcji
- W Polsce są już bankomaty wykorzystujące biometryczną weryfikację odcisku palca posiadacza karty
- Na awersie tej karty jest specjalny czytnik linii papilarnych spełniający bardziej rygorystyczne normy niż czytniki odcisków palca powszechnie stosowane w smartfonach
Odcisk palca zamiast PIN-u
– Karta jest wyposażona we wszystkie elementy, które posiada standardowa karta płatnicza, a dodatkowo posiada również panel odczytu odcisku palca. Dzięki temu weryfikacja posiadacza karty następuje biometrycznie – tłumaczy Agata Kontrym-Woś odpowiedzialna za wprowadzenie tej karty na rynek. – Jednak funkcjonalność biometryczna jest tylko dodatkowa, co oznacza, że np. w bankomacie ta karta zadziała również w taki sposób, jak zwykłe karty – dodaje.
Wygoda i bezpieczeństwo
Panel czytnika biometrycznego służy do kodowania i zapisu wzorca biometrycznego na mikroprocesorze karty. – Został umieszczony w takim miejscu, gdzie naturalnie znajduje się kciuk, podczas normalnego trzymania karty – wskazuje Trójkowy gość. To zapewnia absolutną wygodę użytkowania podczas dokonywania płatności.
Biometryczna weryfikacja odcisku palca zapewnia całkowite bezpieczeństwo każdej transakcji dokonywanej w sposób bezstykowy, bez konieczności wstukiwania kodu PIN na terminalu. To z kolei w czasach pandemii jest o tyle ważne, że pozwala na ograniczenie bezpośrednich kontaktów i zachowanie dystansu społecznego.
– Warto podkreślić, że ten wzorzec biometryczny nie jest wysyłany do systemu płatniczego, bankomatów czy terminalu: pozostaje zapisany wyłącznie na karcie – wyjaśnia Agata Kontrym-Woś. – Dodatkowo karta nie wymaga żadnej baterii, a więc nigdy się nie rozładuje. Podczas każdej transakcji jest zasilana z terminala.
Przeczytaj także
- Co nowego w dowodach osobistych?
- Polska światowym liderem produkcji pieniędzy
- Portfele bez monet i banknotów. Czy przyszłość gotówki w Polsce stoi pod znakiem zapytania?
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Agata Kontrym-Woś (Thales DIS)
Data emisji: 27.12.2021
Godzina emisji: 14.31
pr