"Nasza" kamienica. W pierwszej kamienicy wielopokoleniowej w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nasza" kamienica. W pierwszej kamienicy wielopokoleniowej w Polsce
Na warszawskiej Pradze powstała pierwsza w Polsce kamienica wielopokoleniowaFoto: Grażyna Wielowieyska

Pod adresem Stalowa 29 na warszawskiej Pradze powstała pierwsza w Polsce kamienica wielopokoleniowa. Zabytkowy, bardzo zniszczony budynek przeszedł generalny remont i stał się domem dla osób w różnym wieku i różnym stopniu sprawności.

  • Pierwsza w Polsce kamienica wielopokoleniowa została otwarta pod adresem Stalowa 29 na warszawskiej Pradze. Budynek przeszedł generalny remont i stał się domem dla osób w różnym wieku.
  • W wielopokoleniowej kamienicy znajduje się dwanaście mieszkań, placówka opiekuńczo-wychowawcza, a także klubokawiarnia "Nasza", gdzie mieszkańcy mogą zarówno porozmawiać z sąsiadami, zjeść śniadanie w większym gronie, jak i zorganizować warsztaty.
  • Na pomysł stworzenia pierwszej w Polsce wielopokoleniowej kamienicy wpadli działacze z Fundacji "Blisko" około 2012 roku. – Pojawił się pomysł, żeby ten budynek był budynkiem częściowo socjalnym, czymś lepszej jakości niż wszystko inne, żeby zawalczyć ze stygmatyzacją – opisuje działaczka fundacji.

Wielopokoleniowa kamienica przy ul. Stalowej. Tu wszyscy są na ty

Wielopokoleniowa kamienica przy ul. Stalowej 26 w dzielnicy Praga Północ w Warszawie to dwanaście mieszkań, w których żyją przede wszystkim seniorzy, ale także osoby młode, młodzież i dzieci. Brzmi to jak opis każdej kamienicy w Polsce, jednak tu oprócz standardowych mieszkań mieści się placówka opiekuńczo-wychowawcza, a na parterze znajduje się klubokawiarnia "Nasza", gdzie mieszkańcy mogą przyjść w kapciach, zorganizować własne warsztaty, posiedzieć z laptopem czy gazetą przy kawie lub zjeść sąsiedzkie śniadanie w szerszym gronie. Wiek nie ma tu znaczenia, wszyscy są ze sobą na ty.

– Ludzie tu przychodzą, jeżeli mają potrzebę porozmawiania. Jeżeli idą do sklepu, zaglądają, by powiedzieć "dzień dobry". Jeżeli ktoś chce mieć spokój, otwiera laptop, bierze sobie kawkę czy herbatkę, siedzi i nie przeszkadza. Kiedy robi sobie przerwę i zaczyna rozmawiać, to rozmawiamy bardzo chętnie, bo kawiarnia to miejsce, gdzie często ktoś tego potrzebuje – opowiada pracownica klubokawiarni "Nasza".

Posłuchaj

12:40
"Kamienica" – reportaż o pierwszej wielopokoleniowej kamienicy w Polsce autorstwa Grażyny Wielowieyskiej (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kamienica jako element szerszej społeczności

Na pomysł stworzenia pierwszej w Polsce wielopokoleniowej kamienicy około 2012 roku wpadli działacze z Fundacji "Blisko". Kilka lat później we współpracy z LAB 60+ – pierwszą w Polsce pracownią zajmująca się innowacyjnym podejściem do planowania i projektowania dla starzejącego się społeczeństwa - powstał raport na temat różnych form miksu społecznego, miksu międzypokoleniowego i modeli cohousingowych.  

– Kamienicę od razu traktowaliśmy jako wspólnotę w dwóch wymiarach. Jeden wymiar to kamienica jako budynek, a drugi to kamienica jako element szerszej społeczności. Ponieważ na tym etapie nie można było wiedzieć, kto będzie tam mieszkał, nie mogliśmy zrobić konsultacji z przyszłymi mieszkankami i mieszkańcami. Zrobiliśmy więc konsultacje szerokie. Wyszły nam różne warianty. Jednym z wariantów było to, żeby jedno z mieszkań zamienić w salon, przestrzeń wspólną. Pojawił się pomysł, żeby ten budynek był budynkiem częściowo socjalnym, czymś lepszej jakości niż wszystko inne, żeby zawalczyć ze stygmatyzacją – opisuje działaczka Fundacji "Blisko"

W kawiarni "Nasza"   Fot. Grażyna Wielowieyska W kawiarni "Nasza" Fot. Grażyna Wielowieyska

Nasza przestrzeń

Tą przestrzenią wspólną w wielopokoleniowej kamienicy przy ulicy Stalowej okazała się właśnie kawiarnia. Przez pierwsze tygodnie po otwarciu budynku mieszkańcy mogli zostawiać swoje pomysły na jej nazwę. Wśród nich znalazły się takie propozycje jak "S29" zainspirowany adresem kamienicy czy… "Wylęgarnia kurcząt", która funkcjonowała na terenie lokalu wiele lat temu. Ostatecznie wygrała nazwa "Nasza".

– Jak ktoś tu przyjdzie po raz drugi, to już wtedy mówi o tym miejscu, że to jest nasze miejsce, bo ma tworzyć społeczności, ma tworzyć wspólnotę – wyjaśnia jedna z bohaterek reportażu Grażyny Wielowieyskiej.

Stalowa 29 - spotkanie otwarte - prezentacja z warsztatów - Erbel/Fundacja Blisko

***

Tytuł reportażu: "Kamienica"
Autorka reportażu: Grażyna Wielowieyska
Data emisji: 23.12.2021
Godzina emisji: 18.40

kr

Polecane