Decyzja ws. ustawy medialnej jeszcze przed końcem roku? Szef gabinetu prezydenta wyjaśnia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Nie jest wykluczone, że przed końcem roku prezydent podejmie decyzję ws. ustawy medialnej, choć oczywiście granicą jest tutaj termin konstytucyjny – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta RP.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawa została odrzucona przez Senat. Teraz posłowie odrzucili decyzję senatorów, w związku z czym ustawa trafiła do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

O decyzję prezydenta w tej sprawie był pytany na antenie radiowej Trójki Paweł Szrot.  Nie jest wykluczone, że prezydent nie będzie bardzo zwlekał z tą decyzją  powiedział szef gabinetu prezydenta.  Oczywiście granicą jest tutaj termin konstytucyjny. Możliwe jednak, że prezydent ogłosi decyzję wcześniej  dodał, dopytywany, czy możemy spodziewać się decyzji jeszcze przed końcem roku. 

 Jakakolwiek presja na pana prezydenta w tej sprawie  i to z różnych kierunków, bo mamy do czynienia również z wypowiedziami dyplomatów, mediów, nie tylko przywódców partii politycznych  jest pozbawiona sensu  stwierdził Paweł Szrot w odpowiedzi na pytanie, czy istnieją jakiekolwiek naciski w tej sprawie.  Prezydent kieruje się tu własną wiedzą merytoryczną i własnym sumieniem  zaznaczył prezydencki minister.

Paweł Szrot podkreślił także, że "zagrożenia wobec TVN-u, o których się publicznie mówi, wcale nie mają wielkiego uzasadnienia w przepisach tej ustawy".

 Prezydent analizuje całokształt sytuacji. Analizuje też aspekt konstytucyjny i realizacje konstytucyjnych prerogatyw, które przysługują głowie państwa. To wszystko jest elementem oceny ogólnej  zaznaczył gość radiowej Trójki.

Czytaj więcej:

Posłuchaj

13:57
Szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot o decyzji ws. ustawy medialnej (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadziła: Beata Michniewicz
Gość: Paweł Szrot (szef gabinetu prezydenta RP)
Data emisji: 27.12.2021
Godzina emisji: 08.45

kp

Polecane