Mesjasz. Bruno Schulz – grudniowa premiera w STT

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mesjasz. Bruno Schulz – grudniowa premiera w STT
Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jacek Braciak i Danuta Stenka podczas nagrania sztuki "Mesjasz. Bruno Schulz" dla Sceny Teatralnej TrójkiFoto: PR/Wojciech Kusiński

Tradycyjnie, w ostatnią niedzielę miesiąca, przedstawiliśmy premierę na "Scenie teatralnej Trójki". Tak się składa, że w tym roku była to zarazem niedziela drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.

Sens sztuki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk pod tytułem "Mesjasz. Bruno Schulz" może być na różne sposoby odczytywany. "Poszukiwanie Mesjasza", "oczekiwanie Mesjasza" ma prawo swoiście interpretować wyznawca religii żydowskiej, inaczej – chrześcijanin i wreszcie całkiem odmiennie osoba świecka.

Autorka sztuki podjęła motyw "zaginionej" (?) powieści Schulza pod tytułem "Mesjasz". Dzieło to, według jej pomysłu, stanowi ideał, do którego dążył, Księgę, której pragnął autor "Sklepów cynamonowych" i której nie udało mu się zrealizować/napisać. Zginął, zastrzelony przez SS-mana w Drohobyczu, mając 50 lat, 19 listopada 1942 roku.

Obszerny dramat Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk osnuty jest wokół tych dwóch motywów: tajemniczej Księgi oraz śmierci Schulza. Wątków w nim jest znacznie więcej, ale w słuchowisku mogliśmy pozwolić sobie jedynie na wybór, kilka zaledwie obrazów. Reżyser – Tomasz Man – skupił się na pięciu z szesnastu postaci sztuki.

Medytacyjny charakter monologów Schulza skontrastowany został przez wprowadzenie groteskowych fikcyjnych postaci z naszej rzeczywistości. W jeszcze innym charakterze występuje Gunther, przybywający z zaświatów sprawca tragicznej śmierci drohobyckiego pisarza.

Przed premierą tradycyjnie spotkaliśmy się z autorką sztuki oraz z jej reżyserem.

Zapraszamy na premierę, w finale tych kolejnych smutnych świąt Bożego Narodzenia: Barbara Marcinik oraz Jacek Pietrasik – wydawca. 

Małgorzata Sikorska-Miszczuk – "Mesjasz. Bruno Schulz" – premiera 26.12.2021, godz. 22.05.

Reżyseria i opracowanie tekstu – Tomasz Man

Reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska

Muzyka – Paweł Mykietyn

Występują:

Jadwiga Jankowska-Cieślak – Kobieta Mózg

Danuta Stenka – Pani Podsekretarz

Andrzej Chyra – Schulz

Jacek Braciak – Ekspert

Mikołaj Roznerski – Gunther, LandauCzas trwania – 40’33”


tekst: Barbara Marcinik

Polecane