Rozmowy przy świątecznym stole. Ks. prof. Waldemar Cisło: dajmy szansę mówić innym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– W święta może warto by dać innym szansę się wypowiedzieć, nawet jeśli mają inne poglądy – podkreślił w "Śniadaniu w Trójce" ks. prof. Waldemar Cisło. Gośćmi audycji Programu 3 Polskiego Radia byli także: prof. Henryk Domański, Marcin Roszkowski oraz Marek Posobkiewicz. 

Goście Beaty Michniewicz rozmawiali o rozmowach przy świątecznym stole i tematach, które towarzyszą Polakom podczas tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. 

Tematy rozmów przy stole

Zdaniem prof. Henryka Domańskiego rozmów o polityce nie da się uniknąć, a co więcej, są one "z gruntu konfliktogenne". – Często mówi się o jedzeniu – czy jest dobre, mówi się także o sprawach społecznych. Prędzej czy później rozmowy dotyczą spraw politycznych. Ludzie o polityce zawsze rozmawiali. W czasach PRL-u tak samo. To jest chyba z definicji konfliktogenne. Są to dyskusje konfrontujące, każdy chciałby pokazać, że się na tym zna – podkreślił profesor. 

Zdaniem ks. prof. Waldemara Cisły "nie uciekniemy od rzeczywistości". – Polaryzacja jest zbyt duża w społeczeństwie. Święta powinny być okazją do skupienia się na ich przesłaniu, na tej miłości – apelował ksiądz. – Bóg przychodzi do wszystkich. I do tych mądrych, i tych mniej mądrych. Każdy jest zaproszony "do tego żłóbka". Ważne, byśmy o tym pamiętali – dodał. 

Rozmowy o pieniądzach

– Mamy szalejącą inflację. Może to nie jest dobry temat do kolacji wigilijnej. Ceny energii czy paliw są na tyle wrażliwe, że właśnie dostajemy rachunki. Ceny CO2 szaleją, Rosjanie prowadzą swoją grę. Mamy wiele różnych kryzysów, które właśnie szaleją, więc będzie to temat (przy stole świątecznym - red.) – zauważył Marcin Roszkowski. 

Posłuchaj

49:44
O czym Polacy rozmawiają przy świątecznym stole? (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

Marek Posobkiewcz pytany "o czym rozmawiają medycy, którzy na co dzień stykają się z tragedią pandemii" podkreślił, że należy pamiętać, iż "muzyka łagodzi obyczaje". – Te rodziny, które potrafią śpiewać, niech śpiewają razem. Kto nie potrafi śpiewać, może puścić sobie muzykę w tle. To stonuje zapędy do zbyt gorących dyskusji przy świątecznym stole – stwierdził Marek Posobkiewicz. 

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej audycji.

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
ProwadziBeata Michniewicz
Goście: prof. Henryk Domański, Marcin Roszkowski, ks. prof. Waldemar Cisło oraz Marek Posobkiewicz
Data emisji: 25.12.2021
Godzina emisji: 9.07

as


Polecane