Renifery – niewielkie, proste w utrzymaniu i magiczne zwierzęta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Renifery – niewielkie, proste w utrzymaniu i magiczne zwierzęta
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Dla jednych renifery to ssaki z dalekiej północy, hodowane i utrzymywane jako zwierzęta gospodarskie. Dla drugich – magiczne zwierzęta, które w każdą wigilię Bożego Narodzenia wznoszą się ku niebu i pomagają św. Mikołajowi rozwozić prezenty po całym świecie. Renifery można spotkać także w Polsce, a konkretnie w krakowskim zoo. Z Trójkowym mikrofonem odwiedziła je nasza reporterka Martyna Masztalerz.

  • Renifery to zwierzęta stadne, jeleniowate, które żyją w północnych rejonach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Jako magiczne zwierzęta zaprzęgane do sań św. Mikołaja zostały ukazane po raz pierwszy w wierszu amerykańskiego pisarza Clementa C. Moore'a z 1832 roku.
  • W krakowskim zoo znajduje się pięciu przedstawicieli tego "magicznego" gatunku – jeden samiec, dwie samice oraz dwójka młodych. U reniferów cechą charakterystyczną jest to, że samice również posiadają poroże.
  • Renifery nie potrzebują urozmaiconej, energetycznej karmy, a do ich przysmaków należą m.in. gałązki wierzby. Na dalekiej północy renifery są hodowane i utrzymywane jako zwierzęta gospodarskie.

Renifery – nie tylko Rudolf

Renifery to zwierzęta stadne, jeleniowate. Żyją w północnych rejonach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Dorosłe osobniki potrafią biegać z prędkością nawet do 70 km na godzinę. Są też sprawnymi pływakami – w wodzie poruszają się nawet do 6-7 km na godzinę. Niestety bez udziału magii nie latają, chociaż kojarzone są z zaprzęgiem Świętego Mikołaja, który mknie przez niebo.

Każde dziecko zna najsłynniejszego renifera – Rudolfa, o charakterystycznym czerwonym nosie. Oprócz niego wśród reniferów należących do zaprzęgu św. Mikołaja wymienia się: Kometkę, Amorka, Tancerza, Pyszałka, Błyskawicznego, Fircyka, Złośnika oraz Profesorka. Imiona te po raz pierwszy znalazły się w jednym z wierszy amerykańskiego pisarza Clementa C. Moore'a z 1832 roku, zatytułowanym "A Visit from St. Nicholas" (tłum. "Wizyta św. Mikołaja").


Posłuchaj

4:01
Jakimi zwierzętami są renifery? Z Trójkowym mikrofonem w krakowskim zoo (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Renifery z krakowskiego zoo

W krakowskim zoo znajduje się pięciu przedstawicieli tego "magicznego" gatunku – jeden samiec, dwie samice oraz dwójka młodych. Jak wyjaśnił Marcin Pałys z krakowskiego zoo, samca nietrudno pomylić z samicą.

– U reniferów cechą charakterystyczną jest to, że samice też posiadają poroże. Przyjmuje się, że poroże u samic służy do obrony młodych przed drapieżnikami. Renifery nie są dużymi zwierzętami – są może wielkości naszej sarny. Muszą więc mieć możliwość obrony np. przed wilkami.

Renifery – niewybredne i proste w utrzymaniu

Za pomocą poroża renifery mogą też odgrzebywać ze śniegu chrobotek reniferowy – gatunek grzybów, który swoją nazwę zawdzięcza gałązkom wyglądem przypominające poroże renifera.

Co jeszcze jedzą renifery? – Renifery są zwierzętami mało wybrednymi i dosyć prostymi w utrzymaniu. Nie potrzebują urozmaiconej, energetycznej karmy. Jedzą np. gałązki wierzby – odpowiada Marcin Pałys. – Na dalekiej północy, na kole podbiegunowym, renifery są hodowane i utrzymywane jako zwierzęta gospodarskie. Dostarczają futra, mleka i mięsa. Są wykorzystywane jako zwierzęta juczne i do ciągnięcia sanek – dodał.

Na pytanie naszej reporterki, co robią renifery, kiedy akurat nie ciągną tych legendarnych sań, Marcin Pałys odpowiedział żartobliwie. – Przez cały rok zbierają siły na to, żeby mogły w tę jedną noc mieć tyle siły, żeby oblecieć cały świat dookoła.

Gdzie mieszkają RENIFERY? ❄ [Laponia]/Podróże Busem Przez Świat

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Autorka materiału reporterskiego: Martyna Masztalerz
Data emisji: 24.12.2021
Godzina emisji: 7.19

kr

Polecane