"Funkcjonujemy w reżimie bardzo dużego zaangażowania". Wiceszef MON o sytuacji na granicy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Nie zmniejszamy naszych posterunków. Cały czas funkcjonujemy w reżimie bardzo dużego zaangażowania. Jesteśmy też wspomagani przez naszych partnerów z Wielkiej Brytanii i Estonii – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. 

W czwartek Straż Graniczna odnotowała 26 prób przekroczenia granicy. Tego miesiąca było ich łącznie 1,5 tys., z kolei od początku roku  niemal 40 tys. Wojciech Skurkiewicz zwrócił uwagę, że chociaż "w ostatnich dniach obserwujemy ustabilizowanie sytuacji na polskiej granicy, to nie znaczy, że nic się nie dzieje".  Codziennie są próby przekraczania granicy. Codziennie migranci próbują forsować np. tymczasową zaporę  informował. 

 Sytuacja wydaje się stabilna, aczkolwiek nie chciałbym zapeszać, bo służby jednoznacznie informują, że w czasie świąt, kiedy być może strona białoruska spodziewa się jakiegoś rozprężenia, jeżeli chodzi o ochronę polskiej granicy, prawdopodobnie w kilku miejscach może nastąpić próba jej przekroczenia przez większe grupy  przekazał wiceminister. 

"Reżim zaangażowania"

Polityk zapewnił, że służby "absolutnie nie ulegają złudzie stabilizacji sytuacji". Jak wskazał  "zdają one sobie sprawę z tego, że za wschodnią granicą, wciąż są tysiące migrantów, którzy czekają na to, aby dostać się przez Polskę gdzieś dalej na zachód". 

 Nie zmniejszamy naszych posterunków. Cały czas funkcjonujemy w reżimie bardzo dużego zaangażowania  mówił gość radiowej Trójki i przypomniał, że na granicy pracuje 13 tys. żołnierzy.

 Jesteśmy też wspomagani przez naszych partnerów z Wielkiej Brytanii i Estonii. To absolutnie się nie zmienia. Te posterunki, które były, są wciąż realizowane wspólnie ze strażą graniczną  tłumaczył. 

Najczęściej czytane

Posłuchaj

14:12
Wojciech Skurkiewicz o sytuacji na granicy (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Bartłomiej Graczak
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceminister obrony narodowej)
Data emisji: 24.12.2021
Godz. emisji: 8.45

jbt/kr

Polecane