Świąteczna muzyka. Profesor Karol Radziwonowicz o kolędach

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świąteczna muzyka. Profesor Karol Radziwonowicz o kolędach
Karol RadziwonowiczFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez muzyki. To najbardziej rozśpiewane święta w roku. Jaka jest historia kolęd i świątecznych pieśni? Jak ewoluowały i czym są dla nas współcześnie?

Najstarsze pieśni, litanie i hymny były przeznaczone do stosowania w liturgii kościelnej. Pisano je po łacinie. Zanim kolędy przeobraziły się w znane nam piosenki świąteczne, popularyzowane w mediach, a nade wszystko w sklepach i centrach handlowych, były głównie pieśniami o charakterze religijnym. Wszystkie z nich związane były z tematyką narodzin Syna Bożego.

Najstarsza zachowana kolęda

Najstarsza zachowana polska kolęda z 1424 roku zaczyna się słowami: "Zdrów bądź, Królu Anielski". W tym wydaniu "Klubu Trójki" nie prezentujemy kolęd, tylko muzykę z przeszłości, w której pojawiały się wątki bożonarodzeniowe. Gościem specjalnym przedświątecznego wydania jest prof. Karol Radziwonowicz, który w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej zasiadł za fortepianem. 

Ożywiona działalność artystyczna

Profesor Karol Radziwonowicz to pianista, wykładowca, prezes Towarzystwa im. Ignacego Paderewskiego. Naukę gry na fortepianie rozpoczął i przez wiele lat pogłębiał pod kierunkiem swojego ojca, pianisty i pedagoga Henryka Radziwonowicza. W 1982 roku ukończył studia pianistyczne na Akademii Muzycznej w Warszawie. Karol Radziwonowicz od lat prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w ważnych festiwalach muzycznych organizowanych na całym świecie. 

Posłuchaj

48:51
Profesor Karol Radziwonowicz o kolędach (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: prof. Karol Radziwonowicz (pianista, wykładowca, prezes Towarzystwa im. Ignacego Paderewskiego)
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 21.10

Polecane