"Bóg staje się jednym z nas, zamieszkuje między nami". Ks. Naumowicz o Bożym Narodzeniu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- W święta Bożego Narodzenia niebo staje się bliskie ziemi. Znika ta dzieląca różnica między Bogiem a człowiekiem, Bóg staje się jednym z nas, zamieszkuje między nami. To święta największej miłości Boga do człowieka i człowieka do człowieka - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW.

Wigilia Bożego Narodzenia i samo Boże Narodzenie to dla wszystkich wierzących wyjątkowy czas. Jest to przeżycie duchowe, rodzinne, ale i kulturowe. Chyba nie ma bowiem silniejszego symbolu świata zachodniego niż właśnie celebracja Bożego Narodzenia.

Ks. prof. Józef Naumowicz przyznał, że "w pierwszych wiekach Kościoła uważano, że Jezus urodził się na wiosnę". - Rzym historycznie przyjmuje umowną datę, ale symboliczną - 25 grudnia - która była datą przesilenia zimowego, czyli zwycięstwa światłości nad mrokiem. Święta Bożego Narodzenia w dniu 25 grudnia wcale nie wybrano, żeby zastąpić święta pogańskie. To mit. Nie ma żadnego historycznego potwierdzenia, że wcześniej obchodzono narodziny Mitry - powiedział duchowny.

"Znika dzieląca różnica między Bogiem a człowiekiem"

Jak zauważył gość Polskiego Radia: "w święta Bożego Narodzenia niebo staje się bliskie ziemi". - Znika ta dzieląca różnica między Bogiem a człowiekiem, Bóg staje się jednym z nas, zamieszkuje między nami. To święta największej miłości Boga do człowieka i człowieka do człowieka. Boże Narodzenie to święto bliskości i wielkiej radości. Dotyczy jednej z największych tajemnic chrześcijańskich, czyli tajemnicy wcielenia, które jest niepojęte dla ludzkiego rozumu - dodał.

Posłuchaj

10:29
Ks. Józef Naumowicz: Bóg staje się jednym z nas, zamieszkuje między nami (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

* * *

Audycja: "Trójkowy komentarz dnia"
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: ks. prof. Józef Naumowicz (UKSW)
Data emisji: 23.12.2021
Godzina emisji: 18.10

dn

Polecane