Świąteczne swetry. Czy warto je kupować?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Świąteczne swetry. Czy warto je kupować?
Świąteczne swetry często kupujemy pod wpływem impulsu, wielu z nas decyduje się założyć je tylko razFoto: Shutterstock/Bogdan Sonjachnyj

Świąteczne swetry z reniferem czy dzwoneczkami bywają wyjątkowo urocze. Wielu z nas nie umie się im oprzeć i je kupuje. Co roku globalnie wydajemy na nie 220 mld funtów.

– Gdybym mogła, to cały rok chodziłabym w świątecznych swetrach – deklaruje Zofia Zochniak, specjalistka od zrównoważonej mody. Jednak, jak dodaje, jeżeli zastanowić się nad kupnem ubrań ze świątecznymi wzorami, to zdecydowanie warto dobrze przemyśleć tę decyzję. Statystycznie bowiem świąteczny sweter nosimy niecałe 47 min, co nie jest bez wpływu i na naszą kieszeń, i na środowisko. 

Nowe, nowsze, najnowsze świąteczne swetry

Żywot mikołajkowych swetrów jest krótki. Według raportu Fundacji MacArthura aż 8 mln świątecznych swetrów, które kupowane są corocznie przez Brytyjczyków, trafia jeszcze w święta do śmieci. 

– Z roku na rok popyt rośnie na tego typu ubrania. Podyktowane jest to tym, że coraz bardziej popularne są sesje zdjęciowe poświęcone właśnie tematyce świątecznej. Również w przedszkolach i szkołach pojawiają się baliki i tygodnie tematyczne – zwraca uwagę Paulina Żaczyk, kierowniczka marketingu w jednej z sieci handlowych sprzedających dziecięcą odzież. 

Czy świąteczny sweter może być bardziej przyjazny naturze?

Mamy w swoich szafach 65 mln świątecznych swetrów, co roku kupujemy kolejne 12 mln. – Cześć z nich trafia do sklepów z używaną odzieżą. Ubrania te nie noszą żadnych śladów zużycia. Zazwyczaj założone były tylko raz, więc jeżeli ktoś marzy o świątecznym swetrze, ale trochę bardziej ekologicznym, to polecam szukać takiego w second-handach – zachęca Zofia Zochniak. 

Czytaj także:

Posłuchaj

3:07
Z reniferem, choinką czy bałwankiem. Czy warto się skupić na kupno świątecznego swerta? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Warto też korzystać ze świątecznych swetrów, skarpetek czy bluzek więcej niż raz. Jeśli chcemy podejmować nasze świąteczne decyzje w sposób odpowiedzialny ekologicznie, rozważnie też wybierzmy choinkę. – Nastawmy się na drzewko prawdziwe. Zostawia ono mniejszy ślad węglowy i mówiąc potocznie, jest bardziej ekologiczne. Wiele osób obawia się i myśli stereotypowo, że drzewko żywe jest z lasu, więc lepiej było je tam zostawić. Nie do końca tak to funkcjonuje. Mamy specjalne plantacje założone przez osoby prywatne. Rosną tam od kilkunastu lat drzewka typowo świąteczne, takie jak jodła, sosna czy świerk. Sukcesywnie się je wycina i dosadza kolejne. Pole przez cały czas zapełnione jest drzewkami – mówił prof. Wojciech Pusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału dodatkowego: Józef Niewiarowski
Data emisji: 23.12.2021
Godzina emisji: 13.21

gs

Polecane