Nastrojowe dźwięki z nutą grunge'u

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Nastrojowe dźwięki z nutą grunge'u
Pearl JamFoto: Danny Clinch/Universal Music

Ostatnia "Dogrywka" przed Bożym Narodzeniem była spokojniejsza i bardziej stonowana niż zwykle. Wśród wykonawców utworów utrzymanych w większości w balladowej tonacji znaleźli się m.in. zespoły Pearl Jam, Skunk Anansie i Republika.

Za mniej więcej pół roku z kolejnym koncertem ma zawitać do Polski amerykańska formacja Pearl Jam. Występ, przekładany ze względu na pandemię, ma się odbyć 14 lipca w Krakowie. O wiele wcześniej, bo już 23 grudnia, wokalista grupy Eddie Vedder będzie świętował 57 urodziny. Te dwie okazje dostarczyły Michałowi Grabkowskiemu pretekstu do zaprezentowania aż trzech utworów z repertuaru legendy muzyki grunge: pochodzącego z wczesnych lat 90. "Yellow Ledbetter" oraz nieco młodszych "Sometimes" i "Nothing as It Seems".

Echa grunge'owych brzmień usłyszeć można w twórczości młodej warszawskiej grupy Konstelacje. Już wkrótce ma się ukazać jej debiutancki album "Poza horyzont", zwiastowany przez piosenkę pod tytułem "Sztorm". – Jej tekst powstał na początku pandemicznych czasów, kiedy wszyscy poczuliśmy się nieco dziwnie: uwięzieni, zdezorientowani, przestraszeni – opowiadał w "Dogrywce" wokalista i gitarzysta Marek Rypiński. Muzyk stwierdził, że utwór może być zadedykowany najbliższym ludziom, którzy pomogli nam przetrwać ten ciężki czas.

W audycji nie zabrakło też głosu ulubionej wokalistki Grabka, pochodzącej z Australii Courtney Barnett. Na koniec zaśpiewali zaś ci, których nie ma już wśród nas: Marek Grechuta oraz Grzegorz Ciechowski – ten ostatni odszedł równo 20 lat temu, 22 grudnia 2001 roku.


Posłuchaj

52:47
Nastrojowe dźwięki z nutą grunge'u (Dogrywka/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Lista utworów:

 1. Sólstafir – "Silfur-Refur"
 2. Pearl Jam – "Yellow Ledbetter"
 3. Pearl Jam – "Nothing as It Seems"
 4. Pearl Jam – "Sometimes"
 5. Courtney Barnett – "Depreston"
 6. Skunk Anansie – "Secretly"
 7. The Smashing Pumpkins – "Black Forest, Black Hills"
 8. Konstelacje – "Sztorm"
 9. Myslovitz & Marek Grechuta – "Kraków"
 10. Republika – "Odchodząc"

***

Tytuł audycji: Dogrywka
Prowadzi: Michał "Grabek" Grabkowski
Data emisji: 21.12.2021
Godzina emisji: 22.05

kc

Polecane