Polska demoscena na liście UNESCO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polska demoscena na liście UNESCO
Polska demoscena znalazła się na liście UNESCO Foto: Shutterstock.com/Arthur Balitskii

Polska demoscena, czyli kultura tworzenia cyfrowych prezentacji, została oficjalnie polskim dziedzictwem kulturowym.

Czym jest demoscena? – Demoscena to ruch oddolny, który w Polsce powstał na przełomie lat 80. i 90. Ludzie, którzy gromadzili się w grupy, zaczęli tworzyć dema, by pokazać nie tylko możliwości komputera, ale przede wszystkim je przekraczać – mówi Przemysław Ostrowski, na demoscenie aktywny od początku lat 90.

Nowa forma ekspresji

– Chodzi o nową formę ekspresji, o tworzenie nowych efektów graficznych za pomocą komputerów, obiektów dwu- czy trójwymiarowych – dodaje i podkreśla, że polska demoscena jest jedną z większych w Europie, obok niemieckiej czy fińskiej. – Polacy nie mają się czego wstydzić, są jednymi z najlepszych twórców w Europie – przekonuje.

Sztuka rozumiana inaczej

– Demoscena jest przede wszystkim środowiskiem, społecznością. Dema, czyli demonstracje związane z możliwościami tworzenia na komputerze, to sztuka komputerowa, sztuka rozumiana trochę inaczej niż ta z galerii. Tu nie ma aspektu komercyjnego, nie ma komentarza, bo sfera, która obejmuje wyjaśnienia tego kreatywnego podejścia do tworzenia, jest jednak wewnętrzna. Jesteśmy środowiskiem hermetycznym, ale istniejemy od dawna, od czasów przedinternetowych. W porównaniu z Zachodem, mimo dużych różnic socjologiczno-materialnych, byliśmy bardzo aktywni. To duży sukces. Wpis na listę UNESCO potwierdza, że nam się udało – zaznacza Łukasz Szałankiewicz.

Starania o uznanie globalne

Wykładowca w katedrze Informatyki i Komunikacji Wizualnej w poznańskim Collegium Da Vinci, który zajmuje się m.in. zagadnieniem audio w mediach interaktywnych, dodaje, że następnym etapem jest aplikowanie do UNESCO, wraz ze wspomnianymi Niemcami i Finlandią, o wpisanie demosceny na globalną listę dziedzictwa kulturowego.


Posłuchaj

6:25
Sukces polskiej demosceny (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Goście Marty Piaseckiej podkreślają również, że przedstawiciele demosceny mają ze sobą kontakt nie tylko internetowy, ale spotykają się "w realu", podczas różnych imprez czy zlotów, by porozmawiać i wymienić doświadczenia.

Sztuka przekraczania / The Art of Breaking the Ground | sztuka przekraczania

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Goście: Przemysław Ostrowski (na demoscenie aktywny od początku lat 90.), Łukasz Szałankiewicz (wykładowca w katedrze Informatyki i Komunikacji Wizualnej w poznańskim Collegium Da Vinci)
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 11.30

mk

Polecane