Grzegorz Ciechowski – kreatywny artysta, stanowczy lider, charakterystyczny twórca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Grzegorz Ciechowski – kreatywny artysta, stanowczy lider, charakterystyczny twórca
Grzegorz Ciechowski był stanowczym i kreatywnym liderem zespołuFoto: PAP / Sławomir Mielnik

Zaczynał jako skromny flecista, by stać się jedną z najważniejszych postaci w historii polskiej muzyki rockowej. Trójka przez cały dzień wspomina Grzegorza Ciechowskiego, lidera grupy Republika, który zmarł dokładnie 20 lat temu.

Od flecisty do lidera zespołu

Słynna Republika wykluła się z zespołu o nazwie Res Publica, w którym Grzegorz Ciechowski początkowo pełnił skromną rolę flecisty. Dopiero po pewnym czasie zasiadł do stojącego w sali prób pianina. – To były takie proste rąbanki, które, jak się okazało, zaczęły przydawać nowej jakości temu, co robiliśmy – wspominał basista Paweł Kuczyński.

Grupa wciąż jednak borykała się z brakiem wokalisty. Kuczyński opowiedział, jak doszło do tego, że mikrofon przejął właśnie Ciechowski. – Ogłaszaliśmy jakieś zaciągi w radiowęzłach studenckich, przychodzili różni ludzie. Kosztowało nas to wiele nerwów, ale też zrywaliśmy ze śmiechu boki. Po jakichś dwóch miesiącach poszukiwań, któregoś dnia spojrzeliśmy na zafrasowaną minę Grzegorza, która wróżyła, że powie nam coś ważnego. Oświadczył, że to on podejmie się partii wokalnych.

Duży pies nie musi szczekać

Muzycy Republiki mieli pełne zaufanie do Ciechowskiego, który nie tylko tryskał kreatywnością, ale też wiedział, jak realizować swoje artystyczne wizje. Był też bardzo sumienny – potrafił siedzieć całą noc nad tekstem, który musiał być gotowy na próbę następnego dnia. Jego współpracownicy zgodnie twierdzą, że był stanowczym liderem zespołu. – Kiedy pewne sytuacje nie miały końca, za dużo rozmawialiśmy o czymś albo filozofowaliśmy na zbędne tematy, Grzegorz się reflektował, że coś trwa za długo, i to przecinał – opowiadał Leszek Biolik.

Ciechowski nie wymuszał na innych podporządkowania, wystarczała siła jego autorytetu. – Jak mówi mój przyjaciel, buddyjski lama, duże psy nie muszą szczekać. Myślę, że Grzegorz był takim dużym psem. Mówił: "słuchajcie, zróbmy tak i tak", i zazwyczaj jego spostrzeżenie było dokładnie tym, czego potrzebowaliśmy w danym momencie – mówił Biolik.


Posłuchaj

5:32
Członkowie Republiki wspominają Grzegorza Ciechowskiego (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Twórca charakterystyczny

– Grzegorz Ciechowski był człowiekiem słowa, to ono konstytuowało jego twórczość – mówiła w Trójce dr Sylwia Gawłowska, autorka książki "Ciechowski. Oblicza autorskości". Przypomniała, że lider Republiki zakochany był w twórczości takich autorów jak Grochowiak czy Apollinaire. Wciąż poszukiwał jednocześnie nowych rozwiązań i narzędzi w operowaniu językiem.

Zdaniem Sylwii Gawłowskiej twórczość Ciechowskiego nosi wyraźne piętno autora, rozpoznawalne nawet wtedy, gdy jego utwory wykonywane są przez innych artystów. Nie dotyczy to zresztą wyłącznie samych piosenek, ale wszelkich form artystycznego wyrazu. – Uważam, że Grzegorz Ciechowski tworzył swoje "trademarki" na różnych poziomach przekazu, zarówno tekstowych, muzycznych, jak i wizualnych, dotyczących teledysków, image'u, a nawet pseudonimów.


Posłuchaj

6:16
Dr Sylwia Gawłowska o charakterystycznej twórczości Ciechowskiego (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Polskie Radio w hołdzie Ciechowskiemu

22 grudnia w Trójce od rana wspominamy Grzegorza Ciechowskiego. Co godzinę na antenie pojawiają się jego utwory, o artyście mówią też jego współpracownicy i przyjaciele. Twórczość Ciechowskiego wypełni w całości "Naszą tonację" (12.05-13.00) Michała Kirmucia, "W tonacji Trójki" (20.05-21.00) Michała Margańskiego oraz "NocHarmonię" (22.05-23.00) Julii Sawickiej-Kotomskiej.

Z okazji 20-lecia śmierci Ciechowskiego Polskie Radio uruchomiło też serwis specjalny ciechowski.polskieradio.pl, poświęcony życiu tego nietuzinkowego artysty i człowieka. Działa również całodobowe radio Ciechowski Non Stop, w którym można posłuchać utworów z całej kariery byłego lidera Republiki oraz jego kompozycji w interpretacji innych wykonawców.

***

Tytuł audycji: Pora na TrójkęTrójka przed południem
Prowadzi: Tomasz MiaraMarta Piasecka
Autorka materiału reporterskiego: Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 7.21, 9.30

kc

Polecane