Pachnący symbol świąt. Jak świadomie wybrać choinkę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pachnący symbol świąt. Jak świadomie wybrać choinkę?
Choinki zdobią nasze domy w święta od dziesiątek lat. Jak mądrze podtrzymywać tę tradycję i jakie drzewko wybrać? Foto: Pixabay

W Polsce choinka towarzyszy nam w świętowaniu od XVIII wieku. Drzewko będzie zdobić nasze domy przez najbliższe dni, warto więc wybrać je świadomie. Lepiej kupić sztuczną, perfekcyjnie wykonaną choinkę i używać jej przez lata, czy też postawić na prawdziwe, pachnące lasem drzewko? Jak dołączyć do nowoczesnego, ekologicznego świętowania i nie zrywać przy tym z tradycją?

 Nastawmy się na drzewko prawdziwe. Ma ono mniejszy ślad węglowy i mówiąc potocznie, jest bardziej ekologiczne. Wiele osób obawia się i myśli stereotypowo, że drzewko żywe jest z lasu, więc lepiej było je tam zostawić. Nie do końca tak to funkcjonuje. Mamy specjalne plantacje założone przez osoby prywatne. Rosną tam od kilkunastu lat drzewka typowo świąteczne, takie jak jodła, sosna czy świerk. Sukcesywnie się je wycina i dosadza kolejne. Pole przez cały czas zapełnione jest drzewkami – mówił profesor Wojciech Pusz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Drzewko prosto z lasu

– Gdy ktoś kupuje drzewko od leśniczego, też nie powinien obawiać się, że uszkadza ekosystem. Choinki te są pozyskiwane w zabiegach hodowlanych. Wycina się słabsze po to, by dać siłę mocniejszym. Wycina się również te rośliny, które rosną np. pod liniami energetycznymi i w innych miejscach, gdzie lasu raczej nie będzie. To świadome działania – zapewniał w rozmowie.

Który gatunek wybrać? 

– W wyborze każdy powinien kierować się własnym gustem. Jodły są piękne, ale drogie, świerki najładniej pachną, a sosny mają w sobie to coś  długie piękne igły – usłyszeliśmy. – By mieć pewność, że drzewko będzie przez długi czas cieszyć oko w naszym domu, najlepiej znaleźć plantację, na której pracownik wykopuje przy nas wybraną roślinę i wsadza ją do donicy. Korzenie nie zostaną obcięte, a co za tym idzie, zwiększymy szanse, że drzewko przyjmie się, gdy będziemy chcieli posadzić je w ogrodzie lub na skwerze – mówił gość Trójki.

Posłuchaj

6:15
Święta pachnące lasem. Jaką choinkę wybrać? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Jak zadbać o choinkę? 

– Po przewiezieniu drzewka do domu przehartujmy je. Postawmy najpierw na balkonie lub na podwórku. Do środka wstawmy maksymalnie tydzień przed świętami. Błędem jest wykonywanie tego zbyt wcześnie. Może okazać się, że w Wigilię nie będzie już połowy igieł. Nie powinniśmy też stawiać choinki przy komikach i kaloryferach. Lepszym miejscem jest okolica okna. Warto je rozszczelnić, by zapewnić drzewku chłód – radził.

– Jeśli zdecydowaliśmy się na drzewko cięte, powinniśmy wstawić je w podstawkę, do której możemy dać piasek i co jakiś czas podlewać wodą. Pień można także przewiercić, by zwiększyć powierzchnię chłonącą. Ponadto należy o drzewko dbać, śpiewając przy nim kolędy. Muzyka ma wpływ na rośliny  dodał z uśmiechem. 

Czytaj także:

Jak nie nabyć świątecznych kilogramów?

Jak polscy studenci świętują za granicą? 

Po świętach

– W miastach organizowane są zbiórki drzewek, przetwarzanych później na biomasę. W wielu miastach dostępne są również kubły na odpady bio. Należy takie drzewko pociąć i wrzucić właśnie do nich. Gdy ktoś ma dom, może je również przekompostować. Proszę unikać wyrzucania choinek do rowów melioracyjnych. Pamiętajmy o tym, że każde zahamowanie odpływu wody może skończyć się dla najbliższych sąsiadów i rolników podtopieniami. Wiele razy mieliśmy z nimi niestety do czynienia – podsumował ekspert. 

Jaką wybrać choinkę ? / ogród mówi

***

Tytuł audycji:  Pora na Trójkę
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: prof. Wojciech Pusz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)
Data emisji: 22.12.2021
Godzina emisji: 7.11

zch

Polecane