Kryzys na Wschodzie. Schetyna: oczekuję zbudowania przekonania, że jesteśmy partnerem dla NATO

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Kryzys na Wschodzie. Schetyna: oczekuję zbudowania przekonania, że jesteśmy partnerem dla NATO / Polskie Radio

– Oczekuję od prezydenta i od rządu więcej aktywności, zbudowania przekonania, że jesteśmy partnerem dla NATO i częścią podmiotową UE, że mamy tam partnerów i przyjaciół, a nie walczymy ze wszystkimi i rujnujemy swoją międzynarodową pozycję – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia były szef PO, obecny poseł tej partii Grzegorz Schetyna.

Rosja domaga się od NATO rozpoczęcia rozmów w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa. Moskwa chce, aby NATO zrezygnowało z przyjęcia do Sojuszu Gruzji i Ukrainy, a także zobowiązało się nigdy nie podejmować współpracy wojskowej z państwami dawnego Związku Radzieckiego. Władimir Putin wyraził też zaniepokojenie obecnością wojsk NATO w pobliżu rosyjskich granic.

 To jest sprawa bezpieczeństwa Polski, fundamentalna, strategiczna i dotycząca nas wszystkich, całej Polski i wszystkich Polaków  podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia były szef PO Grzegorz Schetyna.

"Oczekuję zbudowania przekonania, że jesteśmy partnerem dla NATO"

Rozmówca Beaty Michniewicz przypomniał, że obecna opozycja była u władzy w czasie poprzedniej eskalacji działań Rosji na Ukrainie.  Mamy doświadczenia z poprzednich, naszych rządów, gdy rok 2014 rozpoczął się inwazją na Donbas, kiedy Ukraina została zaatakowana, a później został zaanektowany Krym. To jest dobra zasada, że władza konsultuje się z opozycją, że organizowane są spotkania, budowana jest wspólna polityka w tej kwestii  mówił w Programie 3 Polskiego Radia Grzegorz Schetyna.  Nie mam wrażenia, że ta sytuacja wygląda podobnie teraz  zaznaczył.

 Jeśli my (jako opozycja - red.) zwracamy uwagę i mówimy, że źle się dzieje, że polska polityka zagraniczna nie istnieje, że jest nieskuteczna i nie gwarantuje nam bezpieczeństwa, to właśnie dlatego, że tak to wygląda. My recenzujemy tę sytuację  wyjaśnił.  Jesteśmy do ciężkiej pracy i do dyspozycji, jesteśmy do tego, by wykorzystać doświadczenia poprzednich ekip  zadeklarował.

Posłuchaj

13:31
Grzegorz Schetyna: jesteśmy do tego, by wykorzystać doświadczenia poprzednich ekip ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu. 

Czytaj także: 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"

ProwadzącyBeata Michniewicz

GośćGrzegorz Schetyna (były szef PO)

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 8.45


mbl

Polecane