Mateusz Pliniewicz – serdeczne spotkanie po latach

 • Facebook
 • Twitter
 • Wykop
 • Mail
Mateusz Pliniewicz – serdeczne spotkanie po latach
Mateusz Pliniewicz Foto: mat. promocyjne / Agnieszka Kiepuszewska

Gościem kolejnej odsłony "Serdecznych dźwięków" był kompozytor, skrzypek oraz improwizator Mateusz Pliniewicz. Co ciekawe, z prowadzącym audycję Mateuszem Krautwurstem muzyk zna się jeszcze z czasów liceum ogólnokształcącego w Głogowie. Po wielu koncertach z różnymi artystami, po muzycznych studiach i premierach autorskich płyt pierwszy raz rozmawiali ze sobą oficjalnie na radiowej antenie. Było więc dużo wspomnień i oczywiście – dużo muzyki.

Mateusz Pliniewicz jest absolwentem katowickiego Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w klasie Henryka Gembalskiego. Doświadczenie muzyczne zdobywał, współtworząc różnorodne projekty muzyczne: od elektronicznego duetu z Nikolą Kołodziejczykiem przez freejazzowy kwintet Nóż w Wodzie, nawiązujący do muzyki Krzysztofa Komedy po zespoły poruszające się na pograniczu folku, rocka, tanga i klasyki. 

– To muzyk, który rozkochał się w brzmieniu instrumentów smyczkowych, a później uznał, że jednak niezbyt często będzie grał grupowo i zaczął na tych skrzypcach improwizować – przedstawił swojego gościa Mateusz Krautwurst. I zadał naturalne pytanie: jak do tego doszło? – Nie wiem, czy to przypadkiem szkoła nie wybiła mi z głowy grania zespołowego w grupie smyczkowej i trzeba było zacząć samemu kombinować – odpowiedział z uśmiechem Mateusz Pliniewicz. I zgodził się z prowadzącym, że fakt improwizacji jest dla muzyków smyczkowych raczej nieoczywisty, zastrzegając jednak, że od 10-15 lat ten stan wyraźnie się zmienia. – Kiedy zaczynałem mogłem się odnieść do nagrań Michała Urbaniaka, niektórzy mieli nagrania String Connection, ja niestety nie. A dzisiaj Adama Bołdycha, całą masę młodych wykonawców, którzy świetnie sobie radzą – wskazał.

Krzysztof Napiórkowski – Nie wiemy nic o sobie/YouTube Krzysztof Napiórkowski


Obecnie gość dzisiejszego wydania "Serdecznych dźwięków" jest liderem jazzowego zespołu Mateusz Pliniewicz Quartet – Warsztat Dźwięku, wykonującego autorski materiał. Grupa występowała m.in. u boku takich artystów, jak: Bernard Maseli, Dean Brown, Marvin Smitty Smith, Linley Marthe, Hadrien Feraud, Manu Gallo, Gordon Odamatey, Daniel Dano Soltis, Janusz Muniak czy Leszek Kułakowski. Współpracowała również z teatrami J. Słowackiego w Krakowie oraz St.I. Witkiewicza w Zakopanem, a także z Teatrem Rozrywki w Chorzowie.

Mietek Szczesniak – Spoza Nas ( Wiersz Z Banalem W Srodku )/YouTube MietekSzczesniak


Posłuchaj

50:47
Gość: Mateusz Pliniewicz (Serdeczne dźwięki)
+
Dodaj do playlisty
+


Lista utworów

 1. MATEUSZ PLINIEWICZ QUARTET – Ufrytura
 2. KRZYSZTOF NAPIÓRKOWSKI – Nie wiemy nic o sobie
 3. DOROTA MIŚKIEWICZ & KUBA BADACH – Jesteś Ty, jestem ja
 4. MATEUSZ PLINIEWICZ QUARTET – Rico
 5. MIETEK SZCZĘŚNIAK – Spoza nas
 6. DEAN BROWN – Pinky
 7. PAWEL DOMAGAŁA – Opowiem Ci o mnie
 8. BASIA GĄSIENICA GIEWONT – I tak
 9. KRZYSZTOF NAPIÓRKOWSKI – Widzę dziś chłopców lata

PAWEŁ DOMAGAŁA – Opowiem Ci o mnie (Official Video)/YouTube Paweł Domagała


***

Tytuł audycji: Serdeczne dźwięki
Prowadzi: Mateusz Krautwurst
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 23.08

pr

Polecane