Joanna Siedlecka – biografistka demaskująca

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Joanna Siedlecka – biografistka demaskująca
Joanna Siedlecka została laureatką Nagrody Mediów PublicznychFoto: Wojciech Kusiński / PR

Joanna Siedlecka to pisarka i reporterka, która zasłynęła przede wszystkim jako biografistka literacka. Sportretowała m.in. Witolda Gombrowicza, Witkacego i Zbigniewa Herberta. 

W swojej najgłośniejszej książce pt. "Czarny ptasior" Joanna Siedlecka demaskowała antypolskie fałszerstwa Jerzego Kosińskiego zawarte w jego rzekomo autobiograficznej powieści "Malowany ptak". W oparciu o zbiory archiwalne Instytutu Pamięci Narodowej napisała tryptyk: "Obława", "Kryptonim »Liryka«" i "Biografie odtajnione", odkłamujący dzieje polskiego piśmiennictwa i jego twórców w latach PRL.

Tylko prawda jest ciekawa

Przed paroma tygodniami Joanna Siedlecka otrzymała Nagrodę Mediów Publicznych 2021 w kategorii "Słowo" "za wierność dewizie Józefa Mackiewicza, że "tylko prawda jest ciekawa". Laudację na cześć pisarki wygłosił przewodniczący kapituły Krzysztof Masłoń. – Swoim pisarstwem udowadnia, że twórca "Drogi donikąd" miał stuprocentową rację. A ona ze słów jego wyciągnęła najdalej idące wnioski, płacąc za to wysoką cenę. Odwaga zawsze kosztuje najwięcej – mówił Krzysztof Masłoń.

Nagroda dla polskiej literatury

Joanna Siedlecka powiedziała, że kapituła doceniła nagrodą nie tylko ją, ale także bohaterów jej książek. – Myślę, że nagradzając moje książki, jury nagrodziło polską literaturę, nagrodziło naszych znakomitych pisarzy, o których pisałam: Gombrowicza, Herberta, Tyrmanda, Dygata, Rembeka. Tych, którzy nie dali się komunie. Sprawili, że literatura jest naszą duchową wolnością – mówiła.

Posłuchaj

50:05
Joanna Siedlecka nie tylko o swojej twórczości (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji, oprócz Joanny Siedleckiej, wziął udział także Krzysztof Masłoń – dziennikarz, krytyk literacki, eseista oraz autor wywiadów, zawartych m.in. w tomach "Lekcja historii najnowszej" i "Żydzi, Sowieci i My", oraz szkiców: "Puklerz Mohorta", "Od glorii do infamii" i "W pisarskim czyśćcu".

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Tomasz Zapert
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 21.08

Polecane