Krzysztof Gradowski, autor filmowej trylogii o Panu Kleksie [POSŁUCHAJ]

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Krzysztof Gradowski, autor filmowej trylogii o Panu Kleksie [POSŁUCHAJ]
Kadr z filmu "Akademia Pana Kleksa". Na zdjęciu Piotr Fronczewski jako Ambroży KleksFoto: mat. promocyjne

Mija pół roku od śmierci Krzysztofa Gradowskiego, scenarzysty, reżysera filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Był autorem kilkunastu portretów dokumentalnych, m.in. Jana Himilsbacha, Jerzego Bossaka czy Antoine'a Cierplikowskiego – fryzjera sław. Największą popularność przyniosła mu jednak filmowa trylogia o Panu Kleksie na podstawie prozy Jana Brzechwy, do dziś oglądana przez kolejne pokolenia młodych widzów. Krzysztof Gradowski zmarł 22 czerwca 2021 roku.

– Krzysztof Gradowski poszukiwał na wielu płaszczyznach: wiadomo, że chciał ekranizować Tyrmanda, "Co jest za tym murem" Jacka Stwory. No i za każdym razem okazywało się, że ówczesne władze, a mamy "postępowe" lata 70., nie są na to gotowe – opowiada o twórczości reżysera Konrad Zarębski, krytyk filmowy. – Gradowski zaczynał od dokumentu, i mu się świetnie udało. "Konsul i inni" o Czesławie Śliwie, głośnym hochsztaplerze, który założył we Wrocławiu konsulat austriacki i świetnie prosperował, pokazał jego talent, jako człowieka, który wynajduje odpowiednie tematy i potrafi je z właściwej perspektywy pokazać. Ten dokument świetnie wpisywał się w nurt gierkowskiej odnowy – wskazuje.

Można powiedzieć, że "Akademię Pana Kleksa" nakręcił dla własnej córki, Alicji, która pokochała tę książkę Brzechwy.

Dziesięcioletni Adaś Niezgódka rozpoczyna naukę w Akademii Pana Kleksa, gdzie uczą się tylko chłopcy, których imiona zaczynają się na literę A. Sam Ambroży Kleks poza tym, że jest nauczycielem, jest także czarodziejem i poszukiwaczem przygód. W Akademii Adaś poznaje tajemniczego ptaka Mateusza, który kiedyś był księciem, znajduje też tajemniczy guzik doktora Paj-Chi-Wo. Natomiast tajemniczy fryzjer Filip Golarz wprowadza do Akademii chłopca-robota, żeby ją zniszczyć. 

Witajcie w naszej bajce/YouTube Akademia Pana Kleksa – temat

– Zaskoczyło mnie, że kiedy dostał ofertę "Akademii Pana Kleksa" – a trzeba zaznaczyć, że on ją wywalczył i dosyć długo o nią walczył – to zwrócił się do mnie, abym ja napisał muzykę – wspomina kompozytor Andrzej Korzyński. – To nie był musical, tylko różne piosenki, ale teksty Brzechwy, które Krzysiek wybrał, były bardzo inspirujące. A jednocześnie on sam napisał dwa bardzo dobre teksty – dodaje.

Posłuchaj

12:46
Świat bajki (Reportaż/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czy powstanie kolejna ekranizacja "Akademii Pana Kleksa"? Chodzą słuchy, że za reżyserię nowej filmowej wersji przygód Ambrożego Kleksa i jego uczniów będzie odpowiadał Maciej Kawulski ("Underdog", "Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa"), a wśród kandydatów do głównej roli znajdują się Tomasz Kot, Paweł Deląg i Rafał Zawierucha. Jednak na razie są to tylko plotki krążące w filmowym światku. Czy możemy liczyć na następcę kultowego filmu Krzysztofa Gradowskiego, okaże się w przyszłości.

Jak rozmawiać trzeba z psem/YouTube Akademia Pana Kleksa – temat

Przeczytaj także

*** 

Tytuł reportażu: Świat bajki
Autorka reportażu: Joanna Bogusławska 
Data emisji:
20.12.2021
Godzina emisji: 
18.39

pr/kr

Polecane