Henryk Sienkiewicz – tytan epistolografii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Henryk Sienkiewicz – tytan epistolografii
Kazimierz Pochwalski, Portret Henryka Sienkiewicza, 1915, Muzeum Narodowe w KielcachFoto: Domena publiczna/CC0

15 tysięcy listów, czyli 2 listy dziennie przez 25 lat. Do 800 adresatów! To dorobek Henryka Sienkiewicza. Projekt z Fundacji WSPAK "Z Sienkiewiczem przy kawie" zakłada nagranie audio zachowanych i dostępnych listów pierwszego polskiego noblisty.

– Inicjatywą zaraził fundację prezes, czyli Marcin Steczkowski, który jest utalentowanym muzykiem, ale też intelektualistą. Patronką projektu została prof. Maria Bokszczanin, która od lat 50. zajmowała się zbieraniem listów na całym świecie. Henryk Sienkiewicz napisał ich około 15 tys., zachowało się około 3 tys., które zostały opublikowane w latach 1977-2010, ale ciągle coś jeszcze się odkrywa – mówi prof. Urszula Jarecka, publicystka, socjolog kultury, koordynator projektu "Z Sienkiewiczem przy kawie", i zaznacza, że celem Fundacji WSPAK jest przybliżenie listów opracowanych naukowo, które czytelnikowi mogą wydawać trudne w odbiorze ze względu na przypisy czy biogramy.

Podróż przez życie noblisty

– Postanowiliśmy nagrywać listy chronologicznie. Zapraszamy Państwa w podróż przez życie codzienne Sienkiewicza, przez dojrzewanie jego talentu, przyjaźni czy miłości – podkreśla gość Trójki i dodaje, że pierwsze listy, które pochodzą z lat 60. XIX wieku, pisane były głównie do przyjaciół, dzięki czemu Henrykowi Sienkiewiczowi udało się trafić do Józefa Ignacego Kraszewskiego, któremu spodobała się twórczość młodego pisarza.

– Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ciężkie było wtedy życie, a te listy pokazują nam, z czym borykał się Sienkiewicz, jak zabiegał o pieniądze, jakie miał problemy emocjonalne. Bardzo często nie wierzył w to, że ma talent – zaznacza rozmówczyni Katarzyny Cygler.


Posłuchaj

8:09
Sienkiewicz, jakiego (m)nie(j) znamy (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wszechstronne zainteresowania

Sienkiewicz korespondował między innymi z Witkiewiczem. – Właśnie w listach do Witkacego, które nagrywaliśmy w tym roku, pisze o swoim warsztacie, wspomina, że pracuje nad "Kronikami szlacheckimi" i wyjaśnia, że nie będzie "sadził archaizmami" tego stylu. Tu staropolszczyzna polega na toku myślenia, na tym, żeby poznać lektury szlachty, również w ówczesnych tłumaczeniach. To ciekawe, że Sienkiewicz tak przygotowywał się do pisania. Z tych listów znamy również jego lektury – bardzo lubił Szekspira, poznał go i pokochał w Ameryce. A gdy czytał "Iliadę", wtedy mówił i pisał jej językiem – wyjaśnia prof. Urszula Jarecka, która zachęca do zapoznania się z listowną twórczością noblisty.

Z Sienkiewiczem przy kawie / Fundacja WSPAK

Do tej pory Fundacja nagrała 152 listy, których można posłuchać w internecie.

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: prof. Urszula Jarecka (publicystka, socjolog kultury, koordynator projektu "Z Sienkiewiczem przy kawie")
Data emisji: 21.12.2021
Godzina emisji: 11.23

mk

Polecane