Narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo, kręgle i spacer na orientację. Kilka pomysłów na sportowe święta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo, kręgle i spacer na orientację. Kilka pomysłów na sportowe święta
W święta warto zrobić sobie przerwę od leniuchowania i wybrać choć jedną ze sportowych aktywności, której można oddać się razem z rodzinąFoto: shutterstock.com

Większość z nas, gdy myśli o świętach i wspólnym spędzaniu czasu z rodziną, wyobraża sobie wspólne siedzenie przy stole i zajadanie świątecznych potraw. Warto jednak zrobić sobie przerwę od leniuchowania i wybrać choć jedną ze sportowych aktywności, której można oddać się razem z bliskimi. Trójka proponuje kilka pomysłów do wyboru – narciarstwo biegowe, kręgle, łyżwiarstwo i spacer na orientację.

  • Jednym ze sposobów na spędzenie aktywnych świąt Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie jest narciarstwo biegowe. Teraz jest na to najlepszy moment. 
  • Co jeszcze można zrobić, by spędzić Boże Narodzenie rodzinnie, a zarazem aktywnie? Razem z bliskimi udać się na kręgle.
  • Kolejnym pomysłem na aktywnie spędzone święta z rodziną są spacery na orientację.

Jak narciarstwo biegowe, to w Jakuszycach

Wróciły ujemne temperatury, znowu sypnęło śniegiem, a to dobry znak dla narciarzy. Od paru lat swój renesans przeżywa narciarstwo biegowe. Kultowe dla nich miejsca do polana w Jakuszycach i piękne trasy w Górach Izerskich. Pierwsi narciarze rozpoczęcie sezonu mają już za sobą.  

– Koncentrujemy się na przechwytywaniu śniegu, który spadnie. Będzie on służył jako podbudowa pod ten śnieg, który spadnie w sezonie i który będzie ubijany. Dużą rolę w całym sezonie odgrywa pierwsze ubicie śniegu – wpływa ono na to, że śnieg dłużej leży – wyjaśnia kierownik przygotowywania tras Marek Operacz.

Jeżeli chcemy spróbować dyscypliny, jaką jest narciarstwo biegowe, teraz jest na to najlepszy moment. Rozpoczęła się zima, która zapowiada się tak samo śnieżnie, jak ta sprzed roku. Mając w pamięci warunki, jakie panowały na stacjach narciarskich jeszcze kilka lat temu, trzeba cieszyć się i korzystać ze spadającego śniegu. – Możliwość biegania na nartach od początku grudnia to nie jest anomalia. Tak kiedyś było – podkreśla Stanisław Kornafel, gospodarz jednej ze stacji turystycznych.


Posłuchaj

3:20
Boże Narodzenie i aktywność fizyczna. Jak narciarstwo biegowe, to tylko w Jakuszycach (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Aktywne święta, czyli rodzinny wypad na kręgle

Co jeszcze można zrobić, by spędzić Boże Narodzenie rodzinnie, a zarazem aktywnie? Razem z bliskimi udać się na kręgle. – Kręgle to dyscyplina sportu, która, wbrew wyobrażeniom, nie jest taka prosta. Jeżeli ktoś chce się w nią zaangażować, powinien wiedzieć, że to dyscyplina, która wymaga nie tylko dobrego oka, ale też kondycji. Jeżeli jest to forma spędzenia czasu z rodziną, jest to okazja do rywalizacji – zachęca Jerzy Szulc, mistrz Polski seniorów "A" w kręglach.

Ci, którzy obawiają się, że ich dzieci są zbyt małe, by dźwigać kręgle, niech wiedzą, że w Lesznie, gdzie mieszka nasz gość, przygodę z kręglami rozpoczynają już 7-letnie maluchy. – Są specjalne kule dla dzieci, więc na pewno się nie przeciążą i mogą śmiało rywalizować ze starszymi – uspokaja mistrz kręgli.

Posłuchaj

7:00
Łyżwiarstwo, kręgle czy spacer na orientację? Rodzinne, aktywne Boże Narodzenie (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Rodzinny spacer na orientację

Kolejnym pomysłem na aktywnie spędzone święta z rodziną są spacery na orientację. By zaplanować wędrówkę, wystarczy odszukać w swojej okolicy tzw. zielone punkty kontrolne. Można zrobić to za pomocą strony internetowej. Mapy są dostępne w formie elektronicznej lub w postaci kodów QR. Co jest największą frajdą podczas takiej aktywności?

– Przede wszystkim docieramy w miejsca, w które na ogół nie docieramy. Jeżeli wytłumaczymy dziecku podstawy posługiwania się mapą, będzie ono miało dużo satysfakcji ze znalezienia punktu kontrolnego. To nie jest trudne, te mapy są intuicyjne dla większości z nas – mówi Krzysztof Urbaniak, były prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

Łyżwy na nogi!

A może by tak stworzyć nową rodzinną tradycję i w każde święta odwiedzać lodowisko? Tak właśnie robi Marek Kostecki – były hokeista, działacz hokeja na lodzie i prezes Stoczniowca Gdańsk.

 Ten pomysł kultywujemy od wielu lat. W drugi dzień świąt idziemy z całą rodziną na lodowisko. Jedna rodzina to moja żona, dzieci i wnuki, a druga to rodzina ze Stoczniowca Gdańsk – opowiada rozmówca Krzysztofa Łoniewskiego. – To również świetny moment na złożenie sobie życzeń. Są różnego rodzaju gonitwy, małe konkursy.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor rozmowy: Krzysztof Łoniewski
Autor materiału reporterskiego: Piotr Słowiński
Goście: Jerzy Szulc (mistrz Polski seniorów "A" w kręglach), Krzysztof Urbaniak (były prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej), Marek Kostecki (były hokeista, działacz hokeja na lodzie, prezes Stoczniowca Gdańsk)
Data emisji: 21.12.2021
Godziny emisji: 6.48, 7.42

kr

Polecane