"Takie regulacje obowiązują w wielu krajach UE. Nie ma powodu do niepokoju". Müller o ustawie medialnej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Nowelizacja ustawy medialnej wprowadza regulacje analogiczne do tych, które obowiązują np. we Francji czy w Austrii. W związku z tym nie widzę tu powodu do niepokoju czy bicia na alarm – mówił w Programie 3 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Projekt zakazuje posiadania udziałów większościowych w polskich mediach kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dotyczy to między innymi stacji TVN, która należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Sejm przyjął nowe prawo w sierpniu. We wrześniu ustawa została odrzucona przez Senat. Teraz posłowie odrzucili decyzję senatorów, w związku z czym ustawa trafiła do prezydenta. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

O nowelizacji prawa medialnego mówił na antenie radiowej Trójki rzecznik rządu Piotr Müller.  Nie ma tu powodu do niepokoju czy bicia na alarm. To są rozwiązania obowiązujące w wielu krajach Unii Europejskiej. Nie widzę podobnych reakcji na prawo Francji czy Austrii  podkreślił. 

Relacje na linii Warszawa - Waszyngton

Pytany, czy ustawa medialna może wpłynąć na pogorszenie stosunków Polski i Stanów Zjednoczonych i np. na wycofanie amerykańskich żołnierzy z naszego kraju, odpowiedział, że "nie wierzy w taką reakcję USA".  Czym innym są regulacje medialne, a czym innym kwestie bezpieczeństwa geopolitycznego, kwestie zobowiązań Stanów Zjednoczonych i Polski w tym zakresie. My te obowiązki realizujemy ponad miarę, jeżeli chodzi chociażby o wydatki na armię  zaznaczył. 

Posłuchaj

12:20
Rzecznik rządu Piotr Müller o ustawie medialnej (Salon polityczny Trójki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadził: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Müller (rzecznik rządu)
Data emisji: 21.12.2021
Godzina emisji: 08.45

kp/kr

Polecane