Tarcza antyinflacyjna. Paweł Szałamacha: reakcja rządu adekwatna i na czas

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Rząd zrezygnował z dochodów podatkowych, które mógłby pobrać i rzuca wszystkie ręce na pokład, by zbić ścieżkę inflacji – powiedział w audycji "Trójkowy komentarz dnia" Paweł Szałamacha, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Od dziś obowiązuje obniżona stawka akcyzy na paliwa silnikowe. Obniżona akcyza na paliwa ma obowiązywać do 31 maja przyszłego roku. 

W ramach tarczy antyinflacyjnej od 1 stycznia do końca maja zawieszona zostanie również akcyza na energię elektryczną oraz obniżony zostanie podatek od sprzedaży detalicznej na paliwa. W pierwszych trzech miesiącach przyszłego roku z 23 do 8 procent obniżony zostanie również podatek VAT na gaz.

Jaka inflacja na początku roku?

Do poziomu cen w Polsce odniósł się Paweł Szałamacha z Narodowego Banku Polskiego. – Wzrost cen prądu jest ewidentny – stwierdził. Pojawia się, jak mówił, kwestia tego, jakie są jego przyczyny i jak można temu przeciwdziałać. – Reakcja rządu i parlamentu w przypadku cen nośników energii, która nastąpiła w ostatnich tygodniach, jest szybka – stwierdził były minister finansów w rządzie Beaty Szydło.

Spadek cen paliw ma pomóc zbić o 1-1,5 pkt. proc. inflację w styczniu – mówił gość Programu 3 Polskiego Radia. Dodał jednak, że w styczniu-lutym poziom inflacji "prawie na pewno" osiągnie ok. 8 proc.


Posłuchaj

11:40
Paweł Szałamacha o tarczy antyinflacyjnej: reakcja rządu w zakresie cen nośników energii jest szybka i adekwatna (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Tarcza antyinflacyjna. Paweł Szałamacha: adekwatna reakcja rządu

Paweł Szałamacha odniósł się do szacunków, że inflacja na początku 2022 r. może wynieść nawet 10 proc. Jak stwierdził, "po to, aby to nie nastąpiło (...) rząd, mając pole manewru, skorzystał z takich narzędzi jak obniżenie akcyzy". Dodał, że w przypadku nośników energii obóz rządzący zareagował "adekwatnie" i "na czas".

Członek zarządu NBP przypomniał, że Polska jest przede wszystkim importerem surowców takich jak gaz czy ropa. Zatem na ich ceny "nie ma wpływu". – A mimo to rząd zrezygnował z dochodów podatkowych, które mógłby pobrać i rzuca wszystkie ręce na pokład, by zbić ścieżkę inflacji – oświadczył Paweł Szałamacha w "Trójkowym komentarzu dnia".

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Bartłomiej Graczak
Gość: Paweł Szałamacha (Narodowy Bank Polski)
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 18.10

ms/IAR/kr

Polecane