Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu. W służbie na rzecz ludzi i nadziei

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu. W służbie na rzecz ludzi i nadziei
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odebrała od harcerzy Betlejemskie Światło PokojuFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Do Polskiego Radia dotarło Betlejemskie Światło Pokoju! Od harcerzy odebrała je prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Co roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą wspólnie ze skautami z innych krajów w sztafecie, dzięki której przed Bożym Narodzeniem wieczny płomień z Groty Narodzenia Pańskiego rozchodzi się po całej Europie. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem "Światło Nadziei".

  • Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odebrała od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.
  • Co roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą wspólnie ze skautami z innych krajów w sztafecie, dzięki której przed Bożym Narodzeniem wieczny płomień z Groty Narodzenia Pańskiego rozchodzi się po całej Europie.
  • Hasłem tegorocznej akcji Betlejemskie Światło Pokoju jest "Światło Nadziei". – Patrząc na sytuację związaną z pandemią, nadzieja jest nam wszystkim potrzebna, niezależnie od tego, kim jesteśmy, w którym miejscu mieszkamy – wyjaśniła Małgorzata Gazda, instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego.

"Światło Nadziei" z Betlejem

Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego po raz 31. odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na Łysej Polanie. – Roznosimy je i dzielimy się nim, bo ono jest darem. Roznosimy ten dar, gdzie tylko ludzie dobrej woli chcą, żebyśmy przyszli, a czasami także wpraszamy się, bo wiemy, że na światło można spojrzeć, można się nim ogrzać, ale przede wszystkim można poczuć ten kawałek Betlejem u siebie w domu – powiedział w audycji "Zapraszamy do Trójki" naczelny kapelan ZHP ks. harcmistrz Wojciech Jurkowski.

Hasłem tegorocznej akcji Betlejemskie Światło Pokoju jest "Światło Nadziei". – Patrząc na to, jaką mamy trudną sytuację związaną z pandemią, nadzieja jest nam wszystkim potrzebna, niezależnie od tego, kim jesteśmy, w którym miejscu mieszkamy – wyjaśniła Małgorzata Gazda, instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego.

Posłuchaj

8:04
Kawałek Betlejem w Polskim Radiu. Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odebrała od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kawałek Betlejem u siebie

Betlejemskie Światło Pokoju przynosi ludziom, którym zostało przekazane, nie tylko nadzieję, ale i chwile prawdziwego wzruszenia. – Ludzie wzruszają się tym, że Boże Narodzenie jest umocnione obecnością światła z Betlejem. Czasami na co dzień nie uświadamiamy sobie tego, że możemy mieć kawałek Betlejem u siebie. Światło Betlejemskie tam zapalone jest znakiem Jezusa Chrystusa, który się tam narodził – przypomina ks. harcmistrz Wojciech Jurkowski.

Akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju zapoczątkowali w 1986 roku skauci z Austrii. Z tego kraju – dzięki harcerzom – płomień trafia prawie do wszystkich krajów Europy. Betlejemskie Światło Pokoju jest roznoszone przez harcerzy do instytucji rządowych, parlamentu, szkół, szpitali i innych instytucji.

Polscy harcerze przekazują Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Służba na rzecz ludzi i nadziei

Małgorzata Gazda zapytana o to, dlaczego to właśnie harcerze tworzą akcję Betlejemskie Światło Pokoju, odpowiedziała: – W związku z tym, że Związek Harcerstwa Polskiego jest bardzo dużą organizacją skautów na świecie, tworzymy bardzo dużą rodzinę. Tę tradycję zapoczątkowali skauci. To jest nasza służba na rzecz ludzi, na rzecz społeczeństwa, na rzecz nadziei.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że misją publicznego nadawcy jest służba słuchaczom. – Służyć im informacją; zawsze gorącą, rzetelną i sprawdzoną. Misją publicznego nadawcy jest też niesienie nadziei. Chcielibyśmy jako Polskie Radio nieść same dobre wiadomości i tę rolę cały czas pełnić w życiu naszych słuchaczy – powiedziała Agnieszka Kamińska.

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odebrała Betlejemskie Światło Pokoju/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Goście: ks. harcmistrz Wojciech Jurkowski (naczelny kapelan ZHP), Małgorzata Gazda (instruktorka ZHP), Kinga Szczecińska (harcerka)
Data emisji: 20.12.2021
Godzina emisji: 15.39

IAR/kr

Polecane