Najważniejsze przedmioty polskiego designu na wystawie w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Najważniejsze przedmioty polskiego designu na wystawie w Krakowie
Przedmioty charakterystyczne dla polskiego designu można oglądać na wystawie stałej Muzeum Narodowego w Krakowie. Foto: Heiko Koppenhagen/Pixabay

Projekty graficzne, moda, meble i gry komputerowe. Najciekawsze przykłady polskiego designu ostatnich 120 lat prezentowane są na wystawie stałej "Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku". Najważniejsze polskie osiągnięcia można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

– Na wystawie znajduje się klasyka polskiego designu. Od czasów Stanisława Wyspiańskiego po lata nam współczesne. Możemy zobaczyć i znane krzesła Wyspiańskiego, wspaniałe projekty modernistycznych mebli, szkieł wykonywanych w hucie Niemen, suknie, meblościanki, gry komputerowe i rowery miejskie. Ta wystawa to panorama obiektów i niezwykłych projektantów – mówił w Trójce profesor Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Sale poświęcone sztuce plakatu i modzie 

– W naszych zbiorach mamy najwięcej prac z tych dwóch dziedzin. Plakat prezentujemy w osobnej sali. Wśród eksponatów mamy m.in. pierwszy plakat polskiej sztuki stosowanej oraz wiele innych rarytasów, jak te autorstwa profesora Władysława Pluty, słynnego krakowskiego projektanta – wyliczał. – Z eksponatów modowych wybraliśmy wizytowe suknie kobiece. Niezwykle eleganckie ubrania, od mini po kreacje balowe z lat trzydziestych. Nawet dziś zastosowane kontrasty kolorystyczne robią ogromne wrażenie – dodał. 

Waga designu

– Jesteśmy na takim poziomie rozwoju ekonomicznego, że możemy pozwolić sobie na dobre meble i dobre projekty. To stan, który charakteryzuje dzisiejsze czasy. Design kształtuje rzeczy na co dzień. To nie jest sztuka niedostępna. Towarzyszy nam w mieszkaniu, w pracy i na ulicy. To, jak zmienia się dzisiejszy design, jest odpowiedzą na nasze potrzeby. Pandemia wywołała szereg nowych zapotrzebowań, które z pewnością będziemy również obserwować w projektach. Należą do nich chociażby te związane z opieką zdrowotną. Z pewnością je również będziemy pokazywać na wystawach. Design kształtuje naszą rzeczywistość, odpowiada na nią i wpływa na jej piękno – podkreślił profesor.

Posłuchaj

10:38
"Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku" w Muzeum Narodowym w Krakowie (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Architektura 

– Można powiedzieć, że architektura jest ramą, w której funkcjonujemy. To najbliższa nam sztuka. Stykamy się z nią codziennie, nie możemy od niej uciec. Prezentujemy ją również na naszej wystawie. Pokazujemy zarówno dzieła spektakularne, budynki reprezentacyjne, jak i układy osiedli oraz przeciętne mieszkania. Chcemy, by nasi odwiedzający mogli zastanowić się, dlaczego architektura jest dla nas tak ważna i w jaki sposób na nas oddziałuje – podsumował.

PRZEDMIOTY I PRZEKROJE od 17 grudnia / Muzeum Narodowe w Krakowie 

Wystawa "Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku" skupia 350 wyjątkowych obiektów. Ekspozycja dostępna jest w krakowskim oddziale Muzeum Narodowego od 17 grudnia. 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 20.12.2021
Godziny emisji: 9.26, 9.35

zch

Polecane